16. 01. 2019 06:13 | NAIROBI/TASR

Teroristický útok na hotel v Keni si vyžiadal 21 mŕtvych, medzi obeťami sú cudzinci

K útoku sa prihlásili islamistické milície aš-Šabáb operujúce v susednom Somálsku.

Teroristický útok v Keni.
Teroristický útok v Keni. Foto: TASR/AP Photo/Khalil Senosi

Všetkých islamských radikálov, ktorí zaútočili v utorok na hotelový a kancelársky komplex v kenskom hlavnom meste Nairobi, sa podarilo medzičasom zneškodniť. Výsledkom 20-hodinovej drámy je celkove 21 obetí na životoch, oznámil kenský prezident Uhuru Kenyatta, ktorého vyhlásenie citovala agentúra AFP.

"Môžem teraz potvrdiť, že bezpečnostná operácia v (komplexe) Dusit sa skončila a všetci teroristi boli zneškodnení," povedal Kenyatta v televíznom príhovore občanom. Dodal, že 21 ľudí prišlo pri útoku o život a ďalších 700 civilistov bolo zachránených.

K útoku sa prihlásili islamistické milície aš-Šabáb operujúce v susednom Somálsku. Koordinovaná operácia militantov sa začala v utorok okolo 13.00 h SEČ odpálením nálože na parkovisku tamojšej banky a samovražedného atentátnika vo vstupnej hale hotela. V areáli sa následne dlhé hodiny odohrávali boje medzi ozbrojencami a príslušníkmi kenských špeciálnych jednotiek.

 

Pracovník nairobskej márnice Chiromo pre agentúru Reuters potvrdil, že tam priviezli obete útoku, medzi ktorými boli aj jeden Brit a Američan. Ďalší boli občania Kene. Zvyšných mŕtvych sa zatiaľ nepodarilo identifikovať, keďže nemali pri sebe preukazy totožnosti. Podľa citovaného pracovníka sa očakáva privezenie ešte ďalších tiel.

Udalosť pripomenula mnohým Keňanom útok teroristov vyzbrojených samopalmi a granátmi na obchodné centrum Westgate Mall v Nairobi, pri ktorom prišlo v roku 2013 o život 67 ľudí. K zodpovednosti zaň sa taktiež prihlásila skupina aš-Šabáb. Rukojemnícka dráma v Nairobi vtedy trvala štyri dni.

Komentáre ( 0)