16. 01. 2019 09:47 | LONDÝN/jh, TASR

Mayová utrpela historickú porážku. Čo bude ďalej s brexitom?

Brexit je opäť na nule, píšu zahraničné médiá.

Theresa Mayová v britskom parlamente
Theresa Mayová v britskom parlamente Foto: TASR/AP

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu neschválili v utorok predbežnú dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie. Za schválenie dohody o odchode Británie z EÚ hlasovalo 202 poslancov, 432 bolo proti.

Zahraničné médiá píšu o historickej porážke a dianie okolo brexitu je opäť na nule. Mayová však podľa nich sama neodstúpi z funkcie. Keby sa museli konať predčasné voľby, kríza by sa tak vôbec nevyriešila, uviedla BBC.

Líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn aj napriek tomu podal okamžite po hlasovaní návrh na vyslovenie nedôvery vláde s tým, že Mayová za celé dva roky vládnutia pracovala len v prospech svojej Konzervatívnej strany.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde by sa malo konať v stredu o 19.00 h miestneho času (20.00 h SEČ).

Čo bude teraz nasledovať?

Britská vláda môže požiadať o odklad a pokúsiť sa fatálny termín 29. marca odložiť. Dovtedy sa totiž má Veľká Británia dohodnúť s EÚ o svojom odchode. Ak Británia opustí EÚ bez dohody, mohlo by to podľa Mayovej viesť k "paralýze", ktorá by znamenala zotrvanie Británie v Únii.

Exminister Boris Johnson, ktorý v máji odstúpil pre nesúhlas s Mayovej koncepciou brexitu, po utorkovom hlasovaní vyjadril presvedčenie, že Mayová by sa mala pokúsiť o ďalšie rokovania s Bruselom. Dohoda o brexite podľa neho ešte nie je mŕtva.

Môže sa brexit zrušiť?

Podľa rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie (ECJ) môže Británia jednostranne prerušiť odchod z EÚ, ktorý sa riadi článkom 50 Lisabonskej zmluvy, a to bez toho, aby bol potrebný súhlas všetkých štátov Únie.

Brexit
Brexit Foto: TASR/AP
 

Môže sa brexit spomaliť či oneskoriť?

EÚ by mohla spomaliť proces brexitu len na niekoľko mesiacov, ak by existovala reálna šanca, že Británia zostane v EÚ, pravdepodobne po opakovanom referende o tejto otázke. Na druhej strane, predseda Európskej rady Donald Tusk prostredníctvom svojho hovorcu tlmočil stanovisko, že žiadosť Spojeného kráľovstva opustiť EÚ po 29. marci by si vyžadovala súhlas všetkých členských štátov EÚ.

Čo znamená tvrdý a mäkký brexit?

Termíny sa zaviedli počas rokovaní Británie o odchode z EÚ, pričom tvrdý brexit by znamenal, že by sa Británia s Úniou nedohodla na voľnom pohybe osôb alebo na jednotnom trhu. Mäkký brexit predstavuje podobnú úpravu vzťahov, aké má s EÚ napríklad Nórsko, ktoré má s Úniou dohodu o spoločnom trhu aj o voľnom pohybe osôb.

 

Čo sa stane bez dohody s EÚ?

Británia by mohla s EÚ obchodovať podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie, čo by však znamenalo hraničné kontroly, clá a dane medzi Britániou a krajinami EÚ.

Mohlo by sa referendum zopakovať?

Premiéra Theresa Mayová odmieta túto možnosť s argumentom, že by išlo o spochybnenie demokratickej vôle voličov, ktorí sa jasne vyslovili za brexit. Ani labouristi nie sú za opakované referendum, celkom ho však nevylúčili. Chcú iniciovať predčasné voľby a pokiaľ by v nich zvíťazili, rokovali by s Bruselom o vlastnej verzii brexitu.

Koľko stojí brexit?

Britská vláda odhaduje finančné vyrovnanie s EÚ na 44 miliárd eur.

 


Komentáre ( 0)