16. 01. 2019 20:45 , článok bol aktualizovaný 16. 01. 2019 22:34 | LONDÝN/TASR

Premiérka Mayová prežila hlasovanie o nedôvere

Naposledy bolo takéto hlasovanie úspešné pred 40 rokmi.

Theresa Mayová.
Theresa Mayová. Foto: Mark Duffy, UK Parliament via AP

Britská premiérka Theresa Mayová prežila v stredu večer hlasovanie o nedôvere v Dolnej snemovni parlamentu, ktoré inicioval vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn. Informovala o tom BBC.

Proti vysloveniu nedôvery premiérke hlasovalo 325 poslancov, za ich bolo 306.

Hlasovanie o nedôvere inicioval Corbyn po utorňajšom hlasovaní Dolnej snemovne o dohode o odchode Británie z Európskej únie, ktoré Mayovej vláda vyrokovala v Bruseli. Poslanci dohodu jednoznačne odmietli, keď za jej schválenie hlasovalo len 202 členov snemovne, pričom 432 bolo proti.

Vodca labouristov v stredajšej rozprave k návrhu na vyslovenie nedôvery vyzval Mayovú, aby odstúpila s tým, že po takom debakli, aký v utorok utrpela, by to na jej mieste urobil každý jej predchodca.

Hlasovanie o nedôvere vláde v britskom parlamente bolo naposledy úspešné v roku 1979, keď v ňom o jeden hlas na návrh vtedajšej vodkyne konzervatívnej opozície Margaret Thatcherovej neuspel vtedajší labouristický premiér James Callaghan. Za vyslovenie nedôvery Callaghanovi vtedy hlasovalo 311 poslancov, proti ich bolo 310.

Mayová poďakovala za prejavenú dôveru

Vláda bude aj naďalej pracovať na zvyšovaní prosperity a upevňovaní jednoty v rámci Spojeného kráľovstva. Mayová to povedala po tom, čo prežila hlasovanie o nedôvere v Dolnej snemovni parlamentu.

"Teší ma že táto snemovňa dnes večer vyslovila našej vláde dôveru. Neberiem túto zodpovednosť na ľahkú váhu. Moja vláda bude aj naďalej pracovať na zvyšovaní prosperity, zaisťovaní bezpečnosti a posilňovaní jednoty našej únie," povedala podľa spravodajskej televízie Sky News Mayová, ktorej dohodu o odchode Británie z Európskej únie poslanci veľkou väčšinou v utorok odmietli.

"Áno, budeme aj naďalej pracovať na splnení záväzného sľubu, ktorý sme dali ľudu tejto krajiny, aby sme naplnili výsledky referenda a opustili Európsku úniu. Som presvedčená, že tento záväzok je vlastný každému členovi tejto snemovne. Našou povinnosťou je postupovať tak, aby sme si zabezpečili podporu snemovne," povedala Mayová na margo utorňajšieho neúspešného hlasovania o dohode o brexite a zároveň vyzvala na dialóg o tejto téme lídrov všetkých parlamentných strán.

 

Premiérka sa chce stretnúť aj s vodcom opozičnej Labouristickej strany Jeremym Corbynom, ktorý hlasovanie o vyslovení nedôvery inicioval. Sériu stretnutí začala už v stredu večer a ako prvého si na Downing Street 10 pozvala zástupcu Škótskej národnej strany (SNP).

Corbyn po hlasovaní o nedôvere povedal, že skôr, ako môže dôjsť k akýmkoľvek rozhovorom o napredovaní v otázke dohody o brexite, musí vláda jednoznačne vylúčiť možnosť, že by Británia opustila EÚ bez dohody, čo Mayová odmieta a za prvoradé pokladá naplnenie výsledkov referenda z roku 2016, v ktorom Briti tesnou väčšinou rozhodli, že chcú Úniu opustiť.

Pozrite si reportáž o brexite, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách ešte pred hlasovaním o dôvere Mayovej.

 

Komentáre ( 0)