21. 01. 2019 13:47 | MALAGA/tvnoviny.sk

Zlé správy: Julienove (2) šance na prežitie sa zmenšujú

Chlapec spadol do úzkej studne minulú nedeľu, jeho záchrana sa komplikuje.

Julen Rosello
Julen Rosello Foto: Profimedia.sk

Záchrana dvojročného chlapčeka, ktorý pred viac ako týždňom spadol do úzkej studne v španielskej Malage, sa komplikuje. Záchranári chceli vyvŕtať tunel, ktorým by chlapca dostali na slobodu, lenže narazili na tvrdú žulu.

Šanca na záchranu malého Julena, ktorý sa zrútil do hlbokého vrtu minulú nedeľu, sa zmenšujú. Záchranári napriek tomu nestrácajú nádej a v kopcovitom teréne neprestávajú pracovať s ťažkou technikou.

"Veľmi sa snažíme, aby sme sa k nemu čo najskôr dostali. Nevadí nám únava ani nedostatok spánku," opísal pre The Guardian Ángel Vidal, hlavný inžinier, ktorý na záchranu dohliada.

Záchranári chceli vyvŕtať tunel, lenže narazili na tvrdú žulu.
Záchranári chceli vyvŕtať tunel, lenže narazili na tvrdú žulu. Foto: TASR/Alex Zea/Europa Press via AP
 

Záchranári si ani na okamih nepripustili, že by sa k batoľaťu nedostali včas. V nedeľu však prišli komplikácie. Pri vŕtaní narazili na tvrdú žulu, ktorá prácu výrazne spomalila. Vertikálny tunel pritom chceli mať hotový do nedeľnej polnoci. "Neprestávame pracovať, vŕtame nonstop, dúfame, že náš cieľ čoskoro dosiahneme," povedal Vidal v nedeľu neskoro večer.

Podľa expertov stále existuje šanca, že je Julen nažive. Chladné počasie totiž spomaľuje metabolizmus, takže telo potrebuje oveľa menej energie a môže prežiť aj s povrchným dýchaním a nízkym prietokom krvi.

Po dokončení vertikálneho tunela budú záchranári ručne tvoriť druhý, horizontálne. Tým by sa chceli dostať do miesta, kde sa chlapec nachádza. Trvať by im to malo 20 hodín.

Julen Roselló, ako chlapca španielske médiá identifikovali, spadol do úzkeho vrtu v meste Totalán v nedeľu popoludní. Otvor je široký len asi 25 centimetrov, preto nemôžu záchranári pre Julena jednoducho zlaniť. Prieskumná kamera sa dostala len do hĺbky asi 73 metrov zo 107. Narazila na vrstvu piesku a prachu.

Komentáre ( 0)