23. 01. 2019 21:02 , článok bol aktualizovaný 23. 01. 2019 23:05 | CARACAS/TASR

Napätie vo Venezuele rastie, prezident Maduro prerušil diplomatické styky s USA

Urobil tak po tom, čo americký prezident Donald Trump uznal lídra venezuelskej opozície Juana Guaidóa za Madurovho dočasného nástupcu.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznamuje, že prerušil diplomatické vzťahy s USA.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznamuje, že prerušil diplomatické vzťahy s USA. Foto: TASR/AP

Predseda venezuelského Národného zhromaždenia a opozičný vodca Juan Guaidó sa v stredu pred zhromaždeným davom svojich podporovateľov vyhlásil sa dočasného prezidenta juhoamerickej krajiny.

Guaidó pozdvihol za jasania prítomného davu pravicu a vyhlásil, že "formálne preberá zodpovednosti šéfa výkonnej moci".

Toto vyhlásenie 35-ročného predsedu parlamentu prichádza v čase, keď po celej krajine prebiehajú demonštrácie s cieľom dosiahnuť odstúpenie súčasného socialistického prezidenta Nicolása Madura.

Za nového prezidenta Venezuely uznal Guaidóa už aj americký prezident Donald Trump. Ten označil Madura za "nelegitímneho" prezidenta a vyhlásil, že Národné zhromaždenie na čele s Guaidóom je "jedinou legitímnou vládnou inštitúciou, ktorú si Venezuelčania patrične zvolili".

Líder venezuelskej opozície Juan Guaidó.
Líder venezuelskej opozície Juan Guaidó. Foto: TASR/AP
 

Venezuelský najvyšší súd zbavil ešte v roku 2017 Národné zhromaždenie všetkých právomocí. Došlo k tomu po tom, ako Maduro stratil po parlamentných voľbách kontrolu nad parlamentom. Opozíciou vedené Národné zhromaždenie napriek tomu zasadá a prijíma rozhodnutia, ktoré však vzápätí anuluje najvyšší súd.

Venezuela, juhoamerická krajina trpiaca hyperinfláciou a nedostatkom základných tovarov, skĺzla v pondelok do ešte väčšieho chaosu po tom, ako bezpečnostné sily pred svitaním potlačili vzburu príslušníkov Národnej gardy. To spustilo už niekoľko dní trvajúce násilné pouličné protesty.

"Maduro by mal odstúpiť"

Nicolás Maduro by mal odstúpiť a dobrovoľne odovzdať moc opozícii, inak budú mať Spojené štáty veľa možností, ako ho k tomu prinútiť, a to najmä v prípade, ak by sa uchýlil k použitiu sily.

Pre agentúru DPA to v stredu uviedol pod podmienkou anonymity vysokopostaveny predstaviteľ americkej administratívy. "Demokracia pre nás nie je iba americkou hodnotou, nie je iba pre Spojené štáty, ale je určená pre celú západnú hemisféru," dodal.

Nemenovaný zdroj v tomto kontexte spomenul "plnú diplomatickú a ekonomickú" silu USA, pričom však odmietol vylúčiť aj použitie ráznejšej taktiky. Dodal taktiež, že USA ukázali iba nepatrný zlomok toho, čo môžu urobiť v ekonomickej sfére.

Americký politik pritom špecificky varoval Madura, aby sa zdržal použitia silových prostriedkov na potlačenie svojich oponentov a lídrov opozície.

Okrem Spojených štátov zatiaľ legitimitu Guaidóa ako nového prezidenta uznali aj Brazília, Kolumbia, Paraguaj, Peru a Kanada.

Na stranu Madura sa spomedzi krajín amerického svetadielu otvorene postavilo iba Mexiko po tom, ako hovorca ľavicového prezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora podľa agentúry AFP vyhlásil, že Mexiko naďalej "uznáva autoritu vlády zvolenej v súlade s venezuelskou ústavou".

Maduro prerušuje diplomatické vzťahy s USA

Maduro však oznámil, že jeho vláda prerušuje diplomatické vzťahy so Spojenými štátmi. Diplomatom USA odkázal, aby "vypadli" a dal im 72 hodín na to, aby opustili krajinu. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

"Rozhodol som sa prerušiť diplomatické a politické styky s imperialistickou vládou Spojených štátov," vyhlásil Maduro pred tisíckami jasajúcich podporovateľov vo venezuelskej metropole Caracas.

Komentáre ( 0)