31. 01. 2019 15:47 | USA/jh

USA zasiahol polárny vortex. Stačí pohľad na tieto snímky a prejde vám mráz po chrbte

Mrazivé teploty si vyžiadali už 12 obetí.

Polárny vortex v USA
Polárny vortex v USA Foto: TASR/AP

Severnú Ameriku zasiahla vlna polárneho vortexu - masa mrazivé vzduchu, ktorá sa zvyčajne nachádza v okolí severného pólu. Prináša so sebou silné ochladenie a mínusové teploty ako na Antarktíde.

profimedia-0410878103.jpg
profimedia-0410878103.jpg Foto: Profimedia
 

Polárny vortex zasiahol najmä oblasti štátov Illinois, New York, Michigan, Severná Dakota, Minnesota či severnú a centrálnu Kanadu. Ako uviedla agentúra Reuters, mráz si vyžiadal už 12 obetí a odborníci varujú pred nebezpečenstvom omrzlín, ktoré sa môžu vytvoriť bez dostatočnej ochrany aj do 5 minút.

Polárny vortex v USA (Niagarské vodopády)
Polárny vortex v USA (Niagarské vodopády) Foto: Profimedia
 

Na niektorých miestach Severnej Ameriky zaznamenali teploty do -46 stupňov (v noci). Cez deň je približne -30 stupňov. Extrémnemu počasiu musia čeliť milióny ľudí aj zvieratá. Ľudí preto varujú, aby nenechávali psov či mačky vonku na dvore. Teploty, ktoré prekonávajú doterajšie rekordy, označujú odborníci za život ohrozujúce.

Polárny vortex v USA
Polárny vortex v USA Foto: TASR/AP
 

Vortex sprevádza aj sneženie či snehové búrky. V Illinois sa museli popasovať s výpadkami elektrickej energie, v Chicagu zatvorili školy a zrušili viac ako 1 000 letov.

Ako uviedol Daily Mail, medzi obeťami extrémneho počasia je aj 18-ročný študent Gerald Belz, ktorého našli neďaleko internátu univerzity v Iowe.

Polárny vortex v USA
Polárny vortex v USA Foto: TASR/AP
 

Ľudia zo zamrznutých oblastí uverejňujú svoje „polárne" fotografie a videá aj na internete. Populárne sú najmä zábery na vyhadzovanie vody do vzduchu, ktorá sa v momente mení na sneh.

Polárny vortex v USA
Polárny vortex v USA Foto: TASR/AP
 
  


 


 
 

Komentáre ( 0)