01. 02. 2019 15:26 | LONDÝN/TASR

Britániu zasiahol snehový blizard. Priniesol rekordné mrazy a husté sneženie

V krajine zaznamenali najchladnejšiu noc v tomto roku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Husté sneženie a poriadny mráz trápia aj Veľkú Britániu. Takzvaný snehový blizard (druh silného a studeného vetra sprevádzaného silným snežením) dorazil do Anglicka vo štvrtok v noci.

Stovky britských vodičov strávili noc uväznení v autách, alebo sa v dôsledku mimoriadne silného sneženia ukryli do škôl či pohostinstiev, informovala agentúra AP.

Rekordne najnižšiu teplotu - mínus 15,4 stupňov Celzia - zaznamenali v noci na území Škótska. Ide o najnižšiu teplotu nameranú v Británii od roku 2012.

Taktiež obyvatelia Londýna, v ktorom počas roka prevláda mierne počasie, sa v piatok prebudili do snehom pokrytého mesta. Polícia preto vyzvala motoristov, aby - pokiaľ to nebude nevyhnutné - nejazdili.

Snehový blizard v Británii
Snehový blizard v Británii Foto: TASR/AP
 

V oblasti juhozápadného Anglicka zablokovalo husté sneženie cesty. Viac než 100 ľudí tak muselo prečkať noc v hostinci Jamaica Inn.

Sneženie a mráz skomplikoval cestnú i železničnú dopravu v takmer celom Spojenom kráľovstve a úrady preto vyzvali obyvateľov, aby skôr, než sa vydajú na cestu, skontrolovali prípadné meškania či rušenie liniek.

 

Vyhlásili snehové prázdniny

Vo Walese vyhlásili snehové prázdniny vo viac ako 400 školách. Školy zatvárajú aj inde v Anglicku vrátane grófstva Cornwall, uviedla stanica BBC.

Výstraha meteorológov pred snežením sa vzťahuje na niektoré časti juhovýchodného Anglicka; ľad a sneh pokryl taktiež sever a východ Škótska, ako aj niektoré oblasti v Anglicka a Walesu.

Desiatky letov zrušili taktiež britské aerolínie British Airways na medzinárodnom letisku Heathrow.

Snehový blizard v Británii
Snehový blizard v Británii Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)