02. 02. 2019 17:43 | RÍM/TASR

Sneženie a lavíny zastavili dopravu medzi Talianskom a Rakúskom

Meteorológovia však predpokladajú, že v nasledujúcich dňoch sa situácia zlepší.

Počasie ne severe Talianska
Počasie ne severe Talianska Foto: TASR/AP

Premávka na talianskej diaľnici A22, vedúcej k Brennerskému priesmyku na hranici s Rakúskom, bola v sobotu prerušená v oboch smeroch pre silné sneženie a lavínové nebezpečenstvo.

Neprejazdná je taktiež súbežná štátna cesta a železničná trať, informovala tlačová agentúra APA.

Medzi mestom Vipiteno (Sterzing) a Brennerským priesmykom spadla na cestu lavína, stalo sa to však v čase, keď už bola uzavretá. Dopoludnia sa na diaľnici A22 vytvorila 12-kilometrová kolóna a niektoré nákladné vozidlá zostali uviaznuté. Pre lavínové nebezpečenstvo boli v danej oblasti uzavreté aj ďalšie priesmyky.

Silné sneženie narušilo železničnú dopravu v celom regióne Tridentsko-Horná Adiža. Z rakúskej strany je trať k Brennerskému priesmyku takisto neprejazdná a diaľkové rýchliky premávajú len po Innsbruck.

V noci na sobotu napadlo v niektorých častiach Tridentska-Hornej Adiže až 80 centimetrov nového snehu. Vzhľadom na súčasný nárast teploty vzduchu vzniklo vysoké lavínové nebezpečenstvo. V zasiahnutej oblasti vyhlásil druhý najvyšší, štvrtý stupeň výstrahy pred lavínami. Meteorológovia však predpokladajú, že v nasledujúcich dňoch sa situácia zlepší.

Zimné počasie spôsobuje problémy aj v iných oblastiach severného a stredného Talianska. Sneženie narušilo dopravu na diaľniciach v regiónoch Lombardsko, Emilia-Romagna a Piemont. Pre lavínové nebezpečenstvo boli uzavreté niektoré cesty v Benátsku i Lombardsku.

Značné problémy v železničnej doprave spôsobilo v Benátsku vykoľajenie vlaku medzi stanicami Treviso a Castelfranco Veneto. V Benátkach medzitým voda zaplavila niektoré ulice a námestia. Záplavy a zosuvy hlásili aj z Ligúrie, Toskánska a Umbrie.

Komentáre ( 0)