03. 02. 2019 17:49 | RÍM/TASR

Sever Talianska pod snehom, stredná časť pod vodou

V Benátkach, kde voda zaplavila niektoré ulice a námestia, je zvýšená hladina už tretí deň po sebe.

Benátky pod vodou
Benátky pod vodou Foto: Profimedia

Výdatné snehové a dažďové zrážky naďalej spôsobujú v Taliansku chaos na cestách a záplavy. Premávka na diaľnici A22, ktorá vedie k Brennerskému priesmyku na hranici s Rakúskom, bola v sobotu neskoro večer obnovená v oboch smeroch, situácia však zostávala kritická a vjazd bol povolený iba vozidlám so zimnou výbavou, uviedla v nedeľu tlačová agentúra DPA.

Pre silné sneženie a lavínové nebezpečenstvo bola v sobotu uzavretá nielen uvedená diaľnica, ale aj súbežná štátna cesta a železničná trať. Doprava na tejto dôležitej trase medzi Talianskom a Rakúskom sa tak úplne zastavila. Pre motoristov, ktorí uviazli na rakúskom úseku diaľnice, zriadili pracovníci Červeného kríža núdzové nocľahárne, doplnila agentúra APA.

Sneh v Taliansku
Sneh v Taliansku Foto: TASR/AP
 

Sobotňajší pád lavíny blízko Brennerského priesmyku sa zaobišiel bez zranení, keďže cesta bola v tom čase už uzavretá. V nedeľu spadla lavína aj v Údolí Aosty, pričom jeden človek zahynul a ďalších dvoch zasypaných ľudí sa podarilo zachrániť, informovala DPA s odvolaním sa na správu talianskej agentúry ANSA. V provincii Tridensko zase lavína zasiahla auto s ruskými turistami, ktorých však takisto zachránili.

V regióne Tridentsko-Horná Adiža mnoho ľudí pomáhalo odstraňovať z ulíc sneh a uviaznuté nákladné vozidlá. Sneženie spôsobilo obmedzenia aj v železničnej doprave.

Iné časti Talianska medzitým sužujú záplavy. Približne 300 ľudí museli presunúť do bezpečia po pretrhnutí hrádze medzi obcami Castel Maggiore a Argelato pri Bologni, povodňové výstrahy vydali úrady civilnej ochrany aj v regiónoch Umbria, Abruzzy a Kampánia. V Benátkach, kde voda zaplavila niektoré ulice a námestia, je zvýšená hladina už tretí deň po sebe.

 

Komentáre ( 0)