04. 02. 2019 14:00 | BUDAPEŠŤ/TASR

V kauze úniku kalu v maďarskej Ajke odsúdili 10 ľudí

Nešťastie sa stalo 4. októbra 2010.

Toxický červený kal v Devecseri po pretrhnuté hrádzke v Ajke
Toxický červený kal v Devecseri po pretrhnuté hrádzke v Ajke Foto: TASR

Desiatich obvinených uznal za vinných v pondelok súd v severomaďarskom Győri v obnovenom procese v kauze tragického úniku kalu z odkaliska hlinikárne v Ajke, pri ktorom v roku 2010 zomrelo desať ľudí. Podľa agentúry MTI piatich obvinených súd na prvom stupni spod obžaloby oslobodil.

Dvaja obžalovaní boli odsúdení na nepodmienečný trest odňatia slobody. Bývalému generálnemu riaditeľovi hlinikárskej spoločnosti MAL Zoltánovi B. vymeral súd dva a pol roka väzenia a jeho technickému zástupcovi Józsefovi D. dva roky.

Zvyšní obvinení dostali podmienečné tresty, jedného obvineného odsúdil súd na finančný trest a ďalší dostal pokarhanie.

Na západe Maďarska sa 4. októbra 2010 pretrhla hrádza odkaliska a toxický červený kal zaplavil obce Kolontár, Devecser a Somlóvásárhely. Katastrofa si vyžiadala desať obetí na životoch a ďalších vyše 200 ľudí utrpelo zranenia. Zničených bolo zhruba 400 domov i celý ekosystém rieky Marcal.

V kauze v januári 2012 obvinil prokurátor 15 zamestnancov hlinikárskej spoločnosti MAL (Magyar Alumínium) vrátane viacerých členov vedenia podniku. Súdny proces sa začal 25. septembra 2012.

Súd vo Veszpréme 28. januára 2016 oslobodil spod obžaloby všetkých obvinených s odôvodnením, že príčinou katastrofy bola "strata stability podložia, ktorá spôsobila deštrukciu hrádze odkaliska".

Odvolací súd v Győri 2. februára 2017 však platnosť verdiktu prvostupňového súdu zrušil a nariadil nový súdny proces.

Komentáre ( 0)