07. 02. 2019 06:00 | PEKING/kc

Muž zistil, ako sa dá oklamať bankomat. Za tri roky si postupne vybral milión

Quisheng vo svojej obhajobe tvrdil, že chcel iba upozorniť ne nedostatky v bankovom systéme a všetky peniaze mal v úmysle vrátiť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock/cozyta

Zamestnanec čínskej banky Huaxia bank prišiel na spôsob, ako z bankomatu vybrať peniaze, bez toho, aby mu ich strhlo z účtu. Píše o tom portál The South China Morning Post.

Programátor Quin Quisheng (43) takto od novembra 2016 do januára 2019 vybral z bankomatov 7 miliónov yuanov (približne milión amerických dolárov alebo 880-tisíc eur). Celkovo išlo až o 1358 výberov z bankomatu.

Programátor našiel zadné vrátka. Zistil, že bankový systém nedokáže okolo polnoci správne zaznamenávať výbery z účtov. Peniaze sa dali vybrať bez toho, aby mu ich strhlo z účtu. Systém bol nastavený tak, že takáto transakcia vyslala upozornenie o zlyhaní a nakoniec sa nezrealizovala. Quisheng však vložil do systému kód, ktorý tieto upozornenia blokoval.

Banka na to prišla až na začiatku tohto roka a medzeru v systéme okamžite odstránila. Čo je však na celom prípade najzarážajúcejšie, voči svojmu, teraz už bývalému zamestnancovi, nevzniesla žiadne obvinenie. Quisheng totiž všetky peniaze vrátil a banka si neželala takýto typ publicity. Úrady však boli neoblomné a vyšetrovanie pokračovalo aj napriek tomu, že banka si to neželala.

Quisheng vo svojej obhajobe tvrdil, že chcel iba upozorniť ne nedostatky v bankovom systéme a všetky peniaze mal v úmysle vrátiť. Jeho tvrdenie však spochybňoval fakt, že časť z ukradnutých peňazí investoval do akcií na burze. Programátorovi hrozí 10 a pol roka väzenia.

Komentáre ( 0)