18. 02. 2019 12:09 | LONDÝN/TASR

Siedmi britskí poslanci vystúpili pre prístup k brexitu z Labouristickej strany

Mnohí labouristickí poslanci nie sú spokojní so smerovaním strany pod vedením Jeremyho Corbyna.

Líder Labouristickej strany Jeremy Corbyn.
Líder Labouristickej strany Jeremy Corbyn. Foto: House of Commons/via AP

Siedmi britskí poslanci v pondelok oznámili, že vystupujú z hlavnej opozičnej Labouristickej strany medziiným pre jej prístup k brexitu a antisemitizmu. V parlamente vytvoria nezávislú skupinu, uviedla agentúra AFP.

Mnohí labouristickí poslanci nie sú spokojní so smerovaním strany pod vedením Jeremyho Corbyna - socialistu, ktorý je na jej čele od roku 2015. Obviňujú ho z toho, že slabo odporoval plánom konzervatívnej vlády na odchod z Európskej únie a z toho, že sa mu nepodarilo vykoreniť protižidovské predsudky v strane.

Luciana Bergerová, jedna z tých, ktorí ohlásili odchod zo strany, uviedla, že Labouristická strana sa stala "inštitucionálne antisemitskou". Rozhodnutie o odchode zo strany označila za "veľmi ťažké, bolestivé, ale nevyhnutné". 

Poslanci odchádzajúci zo strany sú len zlomkom z 256 labouristov v parlamente. Ide však o najväčší rozkol v strane, odkedy štyria poprední predstavitelia strany odišli v roku 1981 s cieľom vytvoriť Sociálnodemokratickú stranu, pripomína agentúra AP.

Komentáre ( 0)