20. 02. 2019 15:08 , článok bol aktualizovaný 20. 02. 2019 19:07 | PRAHA/jh

Do Česka doviezli poľské hovädzie mäso so salmonelózou. Má sa nachádzať aj u nás

Ministerstvo hospodárstva zavádza mimoriadne opatrenia.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Správu u pokazenom mäse potvrdil aj minister hospodárstva Miroslav Toman. Podľa neho sa do Česka dostalo z Poľska až 700 kg mäsa s baktériou salmonella enteritidis.

Ako uviedol Denník N, približne 40 kg tohto mäsa sa má nachádzať aj na Slovensku. Ukázali to testy z Česka. Informáciu o množstve potenciálne nebezpečného mäsa potvrdil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš s tým, že mäso sa momentálne preveruje. Informácia o tejto hovädzine by sa mala objaviť aj v rýchlom výstražnom systéme.

Pokazené mäso doviezla firma Frost Logistic. Časť mäsa už ľudia stihli zjesť, zvyšok zlikvidujú. Ministerstvo hospodárstva zavádza mimoriadne opatrenia, uviedol portál tn.cz.

Všetko hovädzie mäso z Poľska bude odteraz musieť prejsť laboratórnou kontrolou a až potom bude uvoľnené do obchodov a reštauračných zariadení.

Na poľské hovädzie mäso sa zamerali európske štáty po škandále, ktorý odhalila poľská televízia. Otrasné praktiky v poľskom bitúnku, kde spracúvali aj mäso z chorých kráv, všetkých šokovali.

Nakazené máso v Lehote pod Vtáčnikom

Mäso nakazené salmonelou objavili aj v sklade v obci Lehota pod Vtáčnikom, neďaleko Prievidze. Podľa zatiaľ neoverených informácií sa malo dostať aj do stravovacích zariadení. Ak ho tam ale dostatočne tepelne spracovali, nemalo by byť nebezpečné. Toto problematické hovädzie mäso ale nepochádza z Poľska.

Komentáre ( 0)