11. 03. 2019 10:45 | ADDIS ABEBA/kc

Obetí tragédie etiópskeho boeingu mohlo byť viac. Dvaja muži tesne unikli smrti

Na palube zrúteného lietadla boli občania 35 krajín - niektoré z nich už medzičasom potvrdili ich smrť a prípadne aj zverejnili ich totožnosť.

Ahmed Khalid so svojim otcom.
Ahmed Khalid so svojim otcom. Foto: Reuters

Tragédia etiópskeho lietadla, pri ktorej zahynulo 157 ľudí, mohla mať o dve obete viac. O veľkom šťastí v nešťastí môžu hovoriť Grék Antonis Mavropulos a Keňan Ahmed Khalid, ktorí tesne zmeškali osudový let.

Mavropulos prišiel k odletovej bráne dve minúty po jej uzavretí, na facebooku následne ako dôkaz zverejnil prepadnutú letenku. „Bol som nahnevaný, pretože mi nikto nepomohol dostať sa včas k bráne. Som vďačný, že som prežil," napísal Grék v komentári.

Podobne sa istej smrti vyhol aj Keňan Ahmed Khalid, ktorý sa vracal domov do Nairobi z výletu v Dubaji.

„Cestoval som z Dubaja do Addis Abeba, kde som mal prestúpiť na let do Nairobi. Ten som však zmeškal. Čakal som teda na ďalšie lietadlo," uviedol Keňan pre agentúru Reuters. Počas čakania sa dozvedel o páde lietadla, v ktorom mal sedieť. Na letisku v Nairobi ho zatiaľ čakal jeho otec, ktorý si najskôr myslel, že Ahmed bol na palube zrúteného lietadla.

„Bezpečnostný pracovník letiska sa ma pýtal, na ktorý let čakám. Povedal som mu, že na ten z Etiópie. Vtedy mi oznámil, že to lietadlo havarovalo. Bol som v šoku, no našťastie sa mi krátko na to ozval syn, s tým, že je v poriadku," opísal chvíle neistoty a strachu Ahmedov otec. 

 

Na palube zrúteného lietadla boli občania 35 krajín - niektoré z nich už medzičasom potvrdili ich smrť a prípadne aj zverejnili ich totožnosť.

Príčina havárie lietadla Boeing 737-8 MAX stále nie je známa. Predstavitelia leteckej spoločnosti na tlačovej konferencii v Addis Abebe uviedli, že pilot lietadla vyslal núdzový signál a od letového dispečera dostal povolenie na návrat na letisko.