13. 03. 2019 10:57 , článok bol aktualizovaný 13. 03. 2019 13:59 | ADDIS ABEBA/TASR

Vyšetrovanie pádu boeingu sa komplikuje, Etiópia nie je schopná preskúmať čierne skrinky

Niektorí experti na letectvo varovali, že vyšetrovanie pádu lietadla môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Vyšetrovatelia z Izraela skúmajú trosky lietadla.
Vyšetrovatelia z Izraela skúmajú trosky lietadla. Foto: TASR/AP/Mulugeta Ayene

Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines sa rozhodla, že tzv. čierne skrinky z havarovaného boeingu pošlú na analýzu do Európy. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu aerolínií Asrata Begashawa, ktorý však krajinu nešpecifikoval.

Asrat vysvetlil, že krajinu, kam čierne skrinky pošlú, ešte zatiaľ presne neurčili.

Aerolínie už skôr v stredu oznámili, že Etiópia nemá na analýzu dát z čiernych skriniek potrebné vybavenie.

Pri páde Boeingu 737 MAX 8, ku ktorému došlo v nedeľu ráno šesť minút po štarte z etiópskej metropoly Addis Abeba, zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov. Zatiaľ nie je známe, čo spôsobilo pád nového lietadla za jasného počasia južne od Addis Abeby.

Vyšetrovatelia našli na mieste dopadu stroja dve čierne skrinky - záznamníky letových údajov a hlasov z kokpitu, ktoré by mohli pomôcť zistiť príčinu tragédie. Niektorí experti na letectvo však varovali, že vyšetrovanie môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Etiópske aerolínie, ktorej havarovaný stroj patril, preventívne pozastavili lety všetkých svojich lietadiel typu Boeing 737 MAX 8.

Lietanie s týmto typom lietadiel zakázali už aj v Európskej únii, Austrálii a na Novom Zélande, v Číne, Indii, Egypte, Kosove, Libanone, Hongkongu a v ďalších krajinách sveta. Aerolínie v Spojených štátoch lietadlám Boeing 737 MAX naďalej dôverujú.

Škandinávska letecká spoločnosť Norwegian Air Shuttle, ktorá tiež pozastavila lety svojich strojov typu Boeing 737 MAX 8, v stredu oznámila, že od spoločnosti Boeing bude požadovať finančné odškodnenie.

Asrat dodal, že pozostatky obetí, ktoré doteraz našli na mieste nešťastia, sú uschované v mrazničkách, avšak forenzní vyšetrovatelia ešte nezačali pracovať so vzorkami ich DNA.