15. 03. 2019 10:15 , článok bol aktualizovaný 15. 03. 2019 15:55 | CHRISTCHURCH/kc

Útočník z mešity chce získať Nobelovu cenu mieru. Prirovnal sa k Nelsonovi Mandelovi

Expert na terorizmus ho označil za ďalšieho narcistického pravicového extrémistického teroristu.

Páchateľ teroristického útoku na mešitu Brenton Tarrant.
Páchateľ teroristického útoku na mešitu Brenton Tarrant. Foto: TASR/AP

Zverejnili identitu jedného z páchateľov teroristického útoku na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch. Podľa austrálskeho premiéra Scotta Morrissona ide o Austrálčana Brentona Tarranta (28), ktorý pochádza z mesta Grafton v štáte Nový Južný Wales. Má ísť o pravicového extrémistu s násilníckymi sklonmi. Informoval portál New Zealand Herald.

Strelec zverejnil dva dni pred útokom 37-stranový manifest, v ktorom vysvetlil svoje úmysly. Napísal v ňom, že ho k činu priviedli protiimigračné motívy a inšpiroval ho nórsky terorista Anders Breivik. Tarrant napísal, že "chce pomstiť tisícky obetí, ktoré majú na svedomí zahraniční votrelci". Na Nový Zéland prišiel s úmyslom zosnovať vražedný plán. Píše o tom britský portál telegraph.co.uk.

Tarrant sa označil za fašistu, chcel sa pomstiť za útoky islamistov

Útočníkom zverejnený manifest medzičasom analyzoval Magnus Ranstorp, expert na terorizmus zo Švédskeho inštitútu pre národnú obranu. Jeho autora po analýze textu označil za "ďalšieho narcistického pravicového extrémistického teroristu", ktorý žije v "skreslenom svete fantázie".

Ranstorp poukázal na to, že tento manifest je oveľa kratší a vágnejší ako podobný 1500-stranový text, ktorý napísal nórsky krajne pravicový extrémista Anders Behring Breivik. Ten v roku 2011 v Osle a pri streľbe v dejisku letného tábora na ostrove Utöya zabil 77 ľudí, pretože podporovali imigráciu.

Predpokladaný páchateľ masakry v dvoch mešitách v meste Christchurch na Novom Zélande vo svojom manifeste tvrdí, že chce útočiť na moslimov, odsudzuje imigráciu a označuje ju za inváziu.

Podľa slov Ranstorpa pre švédsky rozhlas páchateľ tiež deklaruje, že "bol v kontakte so sympatizantmi Breivika".

Breivikov právnik Öeystein Storrvik však pre nórske noviny VG uviedol, že jeho klient má "veľmi obmedzené kontakty s okolitým svetom". Preto sa mu zdá "veľmi nepravdepodobné", že by sa bol nejakým spôsobom dostal do kontaktu s danou osobou.

Vo svojom manifeste muž podozrivý zo streľby v mešitách v meste Christchurch tvrdí, že sa narodil v Austrálii do rodiny so skromnými príjmami. Informuje, že má 28 rokov.  Vysvetľuje, že nápad spáchať tieto útoky dostal pred dvoma rokmi. Chcel pritom v Christchurchi okrem dvoch mešít zaútočiť aj na tretiu, k čomu napokon nedošlo.

Deklaruje tiež, že zlomovými okamihmi, ktoré ho viedli k radikalizácii, boli porážka krajne pravicovej političky Marine Le Penovej v prezidentských voľbách vo Francúzsku v roku 2017 a útok v Štokholme spáchaný v roku 2017 zámerným vrazením kamiónom do skupiny ľudí, pričom zahynulo päť ľudí vrátane 11-ročného dievčaťa.

Svoje konanie ospravedlňuje potrebou pomsty za útoky islamistov a nutnosťou odradiť takto budúcich migrantov.

Označuje sa za fašistu, pričom vyjadruje obdiv na adresu anglického politika, vodcu britských fašistov Oswalda Mosleyho. Pochvalne sa vyjadruje aj o americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Na druhej strane však odmieta stranu Marine Le Penovej, ktorú považuje za príliš slabú. V texte za svoj najväčší vzor označuje Andersa Breivika.

Ranstorp vo svojom tvíte cituje, že strelec z Nového Zélandu vo svojom manifeste píše, že väzenie opustí po 27 rokoch. Prirovnáva sa k zosnulému juhoafrickému prezidentovi Nelsonovi Mandelovi a tvrdí, že tiež získa Nobelovu cenu mieru.

Masaker vysielal naživo

Páchateľ svoj čin 17 minút naživo streamoval na Facebooku. Kameru mal pripevnenú na prilbe a na sebe mal oblečenú nepriestrelnú vestu. Na videu vidieť, ako vystúpil z auta a vošiel do mešity, kde spustil paľbu z poloautomatickej zbrane. Následne sa vráti do auta pre ďalšie náboje a opäť spustí paľbu. Video už stiahli a Facebook a Instagram zrušili Tarrantove kontá.

 Komentáre ( 0)