15. 03. 2019 11:29 | CHRISTCHURCH/tvnoviny.sk

Svedectvá z mešity: Všade bola krv a mŕtve telá, ľudia nám zomierali v náručí

Obetí mohlo byť ešte viac.

V dvoch mešitách na Novom Zélande sa strieľalo.
V dvoch mešitách na Novom Zélande sa strieľalo. Foto: TADR/AP Photo/Mark Baker

Ozbrojenec, ktorý strieľal v jednej z mešít v novozélandskom meste Christchurch, bol oblečený v čiernom a mal poloautomatickú zbraň, povedal agentúre AP jeden zo svedkov Len Peneha, ktorý žije vedľa mešity. Zvnútra budovy počul desiatky výstrelov a videl ľudí v panike vybiehať von. Keď muž utiekol, Peneha vošiel do mešity a snažil sa pomôcť. "Všade som videl mŕtvych," povedal a dodal, že pätici zranených poskytol útočisko u seba doma.

"Nechápem, ako mohol niekto niečo také urobiť. Žijem v susedstve už päť rokov a ľudia, ktorí navštevujú mešitu, sú priateľskí. Skrátka to nechápem," uviedol Peneha.

 

Ďalší zo svedkov Carl Pomere povedal televízii ABC, že akurát prechádzal okolo mešity v aute, keď streľba začala. "Videl som ľudí, ktorí utekali, aby si zachránili život. Počul som rýchlu streľbu, ako z poloautomatickej pušky. Ľudia bežali priamo oproti mne, videl som, ako boli niektorí postrelení do chrbta," dodal.

„Ľudia nám zomierali v náručí," opísali svedkovia masaker

S kolegami z práce potom vystúpili z áut a pomáhali zraneným, medzi ktorými bol muž a jeho päťročná dcéra. "Oboch postrelili, neviem, či prežili. Ľudia nám umierali pred očami. Môj kolega Mark držal jedného muža, hovoril mu, že to bude v poriadku, ale zomrel mu v náručí."

Šokovaný muž telefonuje pred mešitou.
Šokovaný muž telefonuje pred mešitou. Foto: TASR/AP Photo/Mark Baker
 

Tridsaťdeväťročný Rahimi Ahmad išiel do mešity Al Noor so svojím jedenásťročným synom - ako každý piatok. Chlapec sa hral vonku, keď streľba vypukla. Jeden z veriacich ho schmatol a utiekol s ním do bezpečia jedného z domov v susedstve. Čo sa stalo s jeho otcom, zatiaľ nikto netuší, napísal denník The New Zealand Herald.

"Chcem len vedieť, že je v bezpečí, modlím sa a dúfam, že zavolá," povedala jeho žena Azil. Jej muž pochádza z Malajzie a rodina žije v meste Christchurch už zhruba päť rokov.

"Povedali nám, že nemáme vychádzať, neviem, komu mám zavolať alebo čo iné robiť," dodala.

Obetí mohlo byť ešte viac

Z mešity na Deans Avenue sa počas streľby podarilo ujsť všetkým členom kriketového družstva Bangladéša, ktorý pricestoval na stretnutie s tímom Nového Zélandu. Na Twitteri to oznámil jeden z jeho členov.

ZDROJ: Twitter/Mohammad Isam

"Unikli len tesne," povedal agentúre Reuters kondičný tréner mužstva Mario Villavarayen. Hráči sú podľa neho v bezpečí v hoteli, ale sú v šoku. "Bolo im povedané, aby nevychádzali," dodal. Priateľský zápas bol zrušený. Hráči chcú letieť domov.

 

Komentáre ( 0)