15. 03. 2019 11:56 , článok bol aktualizovaný 15. 03. 2019 12:45 | CHRISTCHURCH/kc, TASR

Svet reaguje na vraždenie na Novom Zélande: Terorizmus nemá náboženstvo

Útoky odsúdil aj slovenský premiér Pellegrini.

Mešita Al Noor v ktorej terorista zastrelil najmenej 41 ľudí.
Mešita Al Noor v ktorej terorista zastrelil najmenej 41 ľudí. Foto: Profimedia.sk

Za "odporný násilný čin" označila britská premiérka Theresa Mayová piatkové streľby v dvoch mešitách na Novom Zélande, ktoré si vyžiadali 49 obetí na ľudských životoch. Ruský prezident Vladimir Putin takisto kondoloval novozélandskej premiérke Jacinde Ardernovej.

"V mene Spojeného kráľovstva vyjadrujem po strašnom teroristickom útoku v Christchurchi najhlbšiu sústrasť ľudu Nového Zélandu," napísala Mayová na Twitteri.

"V myšlienkach som so všetkými, ktorých sa tento odporný násilný čin týka," dodala podľa agentúry DPA britská premiérka.

Ruský prezident Putin v piatok takisto kondoloval premiérke Ardernovej, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na Kremeľ.

"Bol to brutálny a cynický útok na civilistov, ktorí sa stretli na modlitbách. Očakávam, že všetci páchatelia tohto zločinu dostanú trest, aký si zaslúžia," uviedol líder Ruskej federácie. Podľa neho ruský ľud zdieľa zármutok s tými, ktorí prišli pri útoku o svojich blízkych. Putin zároveň zaželal zraneným skoré uzdravenie.

Reakcia nemeckej kancelárky Merkelovej

Nemecká kancelárka Angela Merkelová prostredníctvom svojho hovorcu Stefana Seiberta uviedla, že obete boli zavraždené z rasistickej nenávisti. Stojíme bok po boku proti takémuto teroru, zdôraznila.

Násilie odsúdil aj turecký prezident Erdogan

"Ostro odsudzujem teroristický útok na mešitu Al Noor na Novom Zélande a na moslimských veriacich. Nech je Alah milosrdný k obetiam a dá raneným rýchle uzdravenie," uviedol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteri v angličtine. 

Pakistanský premiér Chán: Terorizmus nemá náboženstvo

Pakistanský premiér Chán, citovaný tlačovou agentúrou DPA, na sociálnej sieti napísal: "Som šokovaný a ostro odsudzujem teroristický útok v mešitách v Christchurchi na Novom Zélande. Znovu sa potvrdzuje, čo sme vždy tvrdili: že terorizmus nemá náboženstvo."

"Vinu za tieto silnejúce teroristické útoky pripisujem súčasnej islamofóbii po útokoch z 11. septembra (v USA), keď sú islam a 1,3 miliardy moslimov kolektívne obviňovaní za každý teroristický čin spáchaný moslimom," uviedol ďalej v tweete pakistanský premiér. "Bol to zámerný čin, ktorý mal zároveň démonizovať legitímne politické zápasy moslimov," dodal Chán.

Nórska premiérka: Pripomína to bolestné spomienky na našu vlastnú skúsenosť

Nórska premiérka Erna Solbergová po útoku v Christchurchi vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby bojovalo proti všetkým formám extrémizmu. Tento čin podľa nej obnovil "bolestivú spomienku" na masaker v Nórsku, pri ktorom pravicový extrémista Anders Breivik v roku 2011 zastrelil 77 prevažne mladých ľudí.

"Pripomína to bolestné spomienky na našu vlastnú skúsenosť s 22. júlom, najťažším momentom v povojnovom období v Nórsku," povedala Solbergová pre nórsku televíziu TV2. Toto je podľa nej dôkazom, že "extrémizmus sa stále rozvíja na mnohých miestach," povedala.

"Je to tiež varovný signál, že boj proti extrémizmu vo všetkých jeho formách musí byť pre všetkých na poprednom mieste," dodala Solbergová.

Útoky odsúdil aj slovenský premiér Pellegrini

Premiér Peter Pellegrini odsúdil útok na ľudí v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Zdôrazňuje, že svet potrebuje porozumenie a ľudskosť, nie takéto ohavné činy a nenávisť.

"Terorizmus a vraždenie ľudí v priamom prenose je treba odsúdiť v akomkoľvek prípade ako ohavný a nepochopiteľný čin," vyhlásil. Je mu ľúto obetí týchto skutkov, popierajúcich základné atribúty ľudskosti. "Takéto ohavné činy iba prehlbujú nenávisť vo svete, pričom tento svet oveľa viac potrebuje porozumenie a normálnu ľudskosť," doplnil.

Jeden z páchateľov bol fanúšikom slávneho youtubera

Útoky na mešity komentoval aj známy švédsky youtuber PewDiePie, vlastným meno Felix Kjellberg. Jeden z páchateľov mal byť jeho fanúšikom. Kjellberg sa na sociálnych sieťach preslávil komentovaním hrania počítačových hier.

Práve som sa dozvedel o strašných udalostiach na Novom Zélande. Je mi zle z toho, že moje meno sa spája s jedným z útočníkov. V myšlienkach som s obeťami, ich rodinami a každým, ktorého zasiahla táto tragédia.

Komentáre ( 0)