15. 03. 2019 13:19 | CHRISTCHURCH/tvnoviny.sk

Rozbiehame párty, povedal Austrálčan a začal vysielať masaker naživo, Facebook zareagoval

Mnohí kritizujú sociálnu sieť za to, že nestihol zavčasu zareagovať. Živé vysielanie trvalo 17 minút.

Masaker na Novom Zélande
Masaker na Novom Zélande Foto: TASR/AP Photo/Mark Baker

"Rozbiehame párty," povedal Austrálčan, keď štartoval auto. Potom šiel k mešite Al Noor, usmerňovala ho navigácia. Vošiel do mešity, niekoľkokrát vystrelil, než zbraň odhodil a vzal z vozidla ďalšiu. Cestou zastrelil človeka, ktorý sa pokúšal odplaziť a ďalšieho zastrelil na úteku. Tento krvavý masaker mohli mnohí ľudia sledovať naživo. Páchateľ, Austrálčan Brenton Tarrant (28), totiž svoj čin neuveriteľných 17 minút streamoval na Facebooku. Kameru mal pripevnenú na prilbe a na sebe mal oblečenú nepriestrelnú vestu. Keď mešitu Al Noor opustil, zadal do GPS ďalšiu adresu a odišiel k druhej mešite v Linwood.

 

Facebook zareagoval na krvavú drámu vysielanú naživo

Facebook potvrdil, že autentické video plné nenávisti a krvi už stiahol.

"Naše srdcia smerujú k obetiam, ich rodinám a komunite postihnutej týmto strašným činom," povedala Mia Garlicková, riaditeľka pre politiku v Austrálii a na Novom Zélande pre Insider.com.

Novozélandská polícia ich upozornila na video na Facebooku krátko po tom, ako sa začalo živé vysielanie. "Rýchlo sme odstránili účet strelca na Facebooku a Instagrame aj video," pokračovala.

"Vymazali sme tiež všetky chvály alebo reakcie, ktoré vyjadrujú podporu pre tento zločin strelca alebo strelcov. Budeme pokračovať v práci priamo s novozélandskou políciou," dodala. Facebook, ktorý neumožňuje masovým vrahom mať účet na ich platforme, bude naďalej hľadať kópie videa a odstraňovať ich.

 

Komentáre ( 0)