15. 03. 2019 13:24 , článok bol aktualizovaný 15. 03. 2019 13:56 | WELLINGTON/tvnoviny.sk

Podarilo sa nám získať reakciu Slovákov na útok: "Je to nepochopiteľné"

Šokujúca streľba v Christchurch si vyžiadala najmenej 49 obetí.

Polícia blokuje cestu pri mešite v meste Linwood po útokoch.
Polícia blokuje cestu pri mešite v meste Linwood po útokoch. Foto: TASR/AP

Šokujúca streľba v novozélandskom meste Christchurch, ktorá si vyžiadala najmenej 49 obetí, otriasla celým svetom.

Štvorica ozbrojencov útočila v dvoch mešitách, spolu 41 ľudí zomrelo pri prvej streľbe v mešite Al Noor na ulici Deans Avenue neďaleko Hagley Parku v centre mesta. Ďalších sedem ľudí prišlo o život v mešite na predmestí Linwood. Strelné poranenie má celkovo 48 ľudí.

Oslovili sme aj Slovákov žijúcich v blízkosti tejto oblasti. Podarilo sa nám spojiť s lekárom Jánom Dulebom, ktorý už dlhé roky žije v Austrálii.

Podľa jeho slov ide o útok, ktorý je nepochopiteľný, nakoľko Nový Zéland je veľmi naklonený všetkým kultúrnym aj náboženským komunitám.

Ján Duleba sa vyjadruje k útokom

 

Písomnú reackiu nám poskytol ďalší Slovák, žijúci priamo v tejto takmer päťmiliónovej krajine. "Reakcia? Ide skôr o strach kamarátov a rodín, či sú všetci v poriadku. Novozélanďania prejavujú solidárnosť voči moslimskej komunite. Nový Zéland sa považuje za jednu z najbezpečnejších krajín na svete, preto to bol dosť veľký šok."

"Dúfam, že šlo o prvý aj posledný útok"

Život v Aucklande, kde žije najviac obyvateľov Nového Zélandu, beží ďalej ako by sa nič nedialo.

Tak situáciu niekoľko hodín po teroristickom útoku v krajine opísala slovenská novinárka Boba Markovič Baluchová, ktorá tam žije so svojou rodinou.

Verí, že šlo o prvý a posledný takýto útok na Novom Zélande. Považuje ho za tolerantnú krajinu, kde sa človek nemusí báť vyznávať svoju vieru.

"Christchurch je menšie univerzitné mesto, kde sa to asi vníma inak, ale v Aucklande beží život akoby bez prestania. Je tu veľa turistov oslavujúcich začiatok víkendu. Keby som o tej tragédii nečítala na internete, v meste by mi to nič nepripomenulo, čo ma trochu zaráža. Očakávala by som nejaké národné trúchlenie, stíšenie sa, ide totiž o bezpečnostnú otázku do budúcna pre celú krajinu," povedala pre TASR Boba Markovič Baluchová. Pripomenula, že pri útoku zahynuli Novozélanďania nie migranti.

Zrušili sa však podľa jej slov športové podujatia. Napríklad sobotný kriketový zápas medzi novozélandským a bangladéšskym tímom.

"Bangladéšsky tím bol dokonca blízko miesta streľby, našťastie, vyviazol bez ujmy. Bývalý kapitán All Blacks rugby tímu mal zase deti v Christchurche na školách a zažil pri ich vyzdvihovaní uzavretie škôl až do odvolania," priblížila. Na staniciach a letiskách bude zase v rámci bezpečnostných opatrení viac policajtov.

 

Minister Lajčák kondoloval pozostalým

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR) ani zastupiteľský úrad v Austrálii nekontaktovali v súvislosti so streľbou na ľudí v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch žiadni občania SR. TASR o tom informoval rezort diplomacie.

Ministerstvo odporúča občanom cestujúcim do tejto oblasti riadiť sa inštrukciami a pokynmi tamojších úradov. "A v prípade núdze kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Canberre +61 487201047," uviedol tlačový odbor rezortu.

Dodáva, že šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák prostredníctvom sociálnych sietí kondoloval pozostalým "tohto otrasného teroristického činu na Novom Zélande".

"Som šokovaný a zdesený z teroristických útokov na nevinných ľudí v meste Christchurch. V myšlienkach sme s rodinami obetí. Zraneným želáme rýchle uzdravenie a ľuďom na Novom Zélande veľa síl v týchto ťažkých chvíľach," napísal Lajčák na Twitteri.

Komentáre ( 0)