16. 03. 2019 19:38 | CHRISTCHURCH/TV Markíza

Christchurch sa spamätáva z krvávého útoku, medzi kriticky zranenými je aj štvorročné dievča

Útok si zatiaľ vyžiadal 49 obetí.

Brenton Tarrant (28) sa postavil pred súd.
Brenton Tarrant (28) sa postavil pred súd. Foto: TV Markíza

Vrah 49 veriacich na Novom Zélande sa postavil pred súd. Na povrch vyšli informácie, že počas krviprelievania v mešitách strieľal zo zbraní, ktoré legálne vlastnil. Medzi obeťami boli aj starší ľudia, ženy a deti.

 

Otrasené mesto Christchurch sa stále spamätáva z krvavého útoku na moslimov v mešitách. K modlitbám za 49 obetí sa pridávajú ľudia z rôznych krajín. Moslimovia v Pakistane napríklad vyšli do ulíc a volajú po ráznom boji s terorizmom.

Ďalších 11 zranených je po streľbe stále v kritickom stave, vrátane štvorročného dievčatka. S vážnymi niekoľkonásobnými strelnými ranami museli podstúpiť náročné chirurgické operácie.

Strelec mal v pláne ešte brutálnejší útok. Nachystané mal ďalšie zbrane, ktoré mal v legálnej držbe. Policajti ho však zadržali 36 minút po prvom hlásení o streľbe. Zámerne mu vrazili do auta a vyvliekli ho von.

„Ten človek sa nevzdal dobrovoľne. V aute mal podomácky vyrobené výbušniny aj zbrane, takže to bol veľmi nebezpečný manéver," informoval Mike Bush z tamojšej polície.

Brenton Tarrant (28), ktorý si zabíjanie nahrával a vysielal naživo na internete, sa už postavil pred súd. Na záberoch zo siene mu rozostreli tvár, podľa svedkov neprejavil žiadne emócie. Obžalovali ho z vraždy, ďalšie obvinenia zrejme pribudnú. Ďalší dvaja podozriví zostávajú vo väzbe. Zatiaľ nie je jasné či a akú úlohu mali pri útokoch.

Páchateľ masakry v mešitách sám opisoval, že rasistické názory získal, keď cestoval po Európe v roku 2017. Jeho cesty už preveruje Bulharsko aj Turecko, kde sa zdržal viackrát.

„Zatiaľ nie je dôkaz o teroristickej aktivite podozrivého na našom území. V roku 2018 cestoval do Bulharska, Rumunska a Maďarska a zaujímal sa najmä o históriu balkánskych krajín a vojny medzi kresťanmi a osmanskou armádou," povedal bulharský generálny prokurátor Sotir Tsatsarov.

Tí, ktorí Tarranta poznali ako fitness trénera v jeho 20-tisícovom meste Grafton, sú v šoku.

Útočník sa vo svojom manifeste odvolával na nórskeho atentátnika Breivika a hovoril o túžbe pomstiť sa všetkým moslimom za teroristické útoky džihádistov. Útok vraj začal plánovať po útoku radikála v Štokholme, keď zomreli štyria ľudia. Dokonca bez hanby verí, že za krvavý útok získa Nobelovu cenu za mier.