18. 03. 2019 06:00 | AUCKLAND/jh

Otec hrdina: Vlastným telom zachránil 2-ročného synčeka pri masakri na Novom Zélande

Strelec ho zasiahol viackrát, no prežil.

Zulfirman Syah so synom
Zulfirman Syah so synom Foto: Zulfirman Syah/Facebook

Útok na mešity na Novom Zélande si vyžiadal doteraz 50 obetí, ďalších 36 ľudí sa nachádza v nemocnici, dve osoby sú v ohrození života.

Pri streľbe Brentona Tattanta, ktorý útok vysielal naživo na sociálnej sieti, sa mladý muž zachoval ako hrdina. V mešite bol so svojím 2-ročným synom, ktorého bránil vlastným telom pred guľkami. Utrpel viacero strelných poranení. Jedna guľka nakoniec zranila aj jeho synčeka. Obidvaja to však prežili a previezli ich do nemocnice.

Chlapec Averroes sa úspešne zotavuje, jeho otec Zulfirman Syah je vo vážnejšom stave, ale mal by byť stabilizovaný. O hrdinskom čine informovala jeho žena Alta Mariová, ktorá bola v čase útoku doma, uviedol Daily Mail.

„Som šťastná, že moja rodina je nažive, pretože počas útoku zahynuli mnohí. Prosím, myslite na týchto ľudí a modlite sa za nich," uviedla.

Streľba na Novom Zélande.
Streľba na Novom Zélande. Foto: TASR/AP Photo/Vincent Thian
 

Streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch sa začala v piatok približne o 13.45 h miestneho času (2.45 h SEČ). Polícia zároveň objavila dve podomácky zhotovené výbušné zariadenia v automobiloch zaparkovaných pred mešitami. Zadržaní boli štyria podozriví, jedného z nich neskôr prepustili a ďalšieho, Brentona Tarranta, obvinili z vraždy.

Tarrant v sobotu predstúpil pred súd, kde sudca prečítal obvinenie z vraždy. Sudca povedal, že voči nemu môžu byť vznesené aj ďalšie obvinenia.