18. 03. 2019 06:06 , článok bol aktualizovaný 18. 03. 2019 13:01 | CHRISTCHURCH/TASR

Razia u matky a sestry útočníka z Nového Zélandu

Ani jedna neposkytla vyjedrenie médiám.

Na Novom Zélande budú dnes pochovávať prvé obete teroristického útoku.
Na Novom Zélande budú dnes pochovávať prvé obete teroristického útoku. Foto: TASR/AP Photo/Vincent Yu

Austrálska polícia vykonala v pondelok domové prehliadky u matky a sestry páchateľa piatkovej hromadnej vraždy v dvoch mešitách na Novom Zélande. Informovala o tom agentúra AP.

Masakra v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala 50 obetí na životoch a 50 zranených. Strelca, 28-ročného austrálskeho pravicového extrémistu Brentona Tarranta, zatkli krátko po čine a obvinili z vraždy.

Útočníkova matka Sharon Tarrantová žije v meste Lawrence vo východoaustrálskom štáte Nový Južný Wales a jeho sestra Lauren v tamojšej prímorskej oblasti Sandy Beach. Obe sa v pondelok vrátili domov po prvý raz od piatkovej streľby a polícia u nich vykonala domové prehliadky. Obe ženy boli podľa správ austrálskych médií vzaté do ochrannej policajnej väzby.

Brenton Tarrant vyrástol v meste Grafton v austrálskom Novom Južnom Walese. Podľa austrálskych úradov však v krajine za posledné tri roky strávil dovedna len 45 dní.

Domové prehliadky u páchateľovej matky a sestry mali zaistiť prípadné dôkazy, ktoré by mohli pomôcť novozélandským vyšetrovateľom pri objasňovaní piatkového útoku. Ani jedna zo žien v súvislosti s prehliadkami neposkytla vyjadrenie médiám.

Šéf novozélandskej polície Mike Bush ubezpečil, že austrálski kolegovia v rámci prehliadok nenašli nič, čo by mohlo ohroziť verejnosť.