18. 03. 2019 11:44 , článok bol aktualizovaný 18. 03. 2019 21:13 | UTRECHT/tvnoviny.sk

Podozrivého zo streľby v holandskom Utrechte už polícia zadržala

Incident si vyžiadal najmenej tri obete.

Sanitky na mieste streľby v Utrechte.
Sanitky na mieste streľby v Utrechte. Foto: TASR/AP
Streľba v električke v Holandsku
Obeť leží úplne prikrytá na koľajniciach medzi dvoma vozňami.
Streľba v Utrechte.

Holandská polícia zatkla podozrivého zo smrtiacej streľby v električke v Utrechte. Na konci tlačovej konferencie v pondelok večer to novinárom oznámil utrechtský policajný šéf Rob van Bree, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

"Práve som sa dozvedel, že podozrivého, po ktorom sme pátrali, zatkli," uviedol prítomným médiám van Bree.

Polícia vydala takisto fotografiu podozrivého Gökmena Tanisa (37) pochádzajúceho z Turecka a varovala verejnosť, aby sa k nemu nepribližovala. Ozbrojení príslušníci protiteroristického policajného útvaru zároveň obkľúčili budovu neďaleko miesta činu.

Holandský premiér Mark Rutte vyhlásil, že teroristický útok "nemožno vylúčiť", a prisľúbil, že Holandsko "nikdy neustúpi netolerantnosti".

Otec podozrivého Mehmet Tanis uviedol, že jeho syn by mal byť potrestaný, ak sa preukáže jeho vina. Otec žije v stredotureckej provincii Kayseri.

Mehmet Tanis tiež povedal pre súkromnú tlačovú agentúru Demirören, že so synom sa nerozprával 11 rokov, a zdôraznil: "Ak to spáchal, mal by si odpykať trest." Otec vysvetlil, že po rozvode sa v roku 2008 vrátil do vlasti a odvtedy sa so synom nerozprával. Mehmet Tanis sa v Turecku znovu oženil, zatiaľ čo matka podozrivého zostala v Holandsku.

"Nemal agresívne postoje - ale prešlo 11 rokov. Čo sa stalo? Čo prežil? Vôbec nič neviem," vyhlásil Mehmet Tanis.

Medzitým turecká tlačová agentúra Anadolu priniesla informáciu, že podľa príbuzných strieľal muž v Utrechte na niekoho blízkeho rodine z dôvodu "rodinných záležitostí".

Turek Gokman Tanis, ktorého hľadajú v súvislosti so streľbou v Holandsku
Turek Gokman Tanis, ktorého hľadajú v súvislosti so streľbou v Holandsku Foto: TASR/AP
 

Ďalšie podrobnosti ešte nie sú známe.

Ozbrojený muž zastrelil v pondelok dopoludnia v električke v Utrechte troch ľudí a ďalších päť osôb zranil. Z miesta činu ušiel a polícia po ňom rozbehla rozsiahle pátranie. Podľa skorších vyjadrení predstaviteľov polície aj starostu mesta išlo pravdepodobne o teroristický útok.

Útok v Utrechte v Holandsku
Útok v Utrechte v Holandsku Foto: TASR/AP
 

Streľba v Utrechte.
Streľba v Utrechte. Foto: TASR/AP Photo/Peter Dejong
 

Páchateľ nemusel byť sám

Nemecká polícia uviedla, že sprísnila kontroly na hraniciach s Holandskom. Monitoruje nielen diaľnice, ale aj menšie priechody, ako aj železničné trate. Nemecké úrady mali pátrať po červenom Renaulte Clio, ale neskôr im oznámili, že toto vozidlo objavili opustené v Utrechte.

Holandský premiér Mark Rutte označil situáciu za "veľmi znepokojivú" a zrušil svoje každotýždňové koaličné rokovania.

Miestne médiá informovali, že na miesto prišla protiteroristická polícia a v akcii bolo aj niekoľko záchranárskych vrtuľníkov. Nie je známe, koľkých odviezli do nemocníc. K streľbe došlo na námestí mimo centra mesta. Električkovú a vlakovú dopravu v meste pozastavili a okolie miesta činu uzatvorili.

Záznam v registri trestov

Holandský minister spravodlivosti Ferd Grapperhaus povedal v pondelok pre tlačovú agentúru AP, že podozrivý z útoku v električke v Utrechte mal záznam v registri trestov.

Dodal, že je ešte príliš skoro vyjadrovať sa k tomu, či mal predpokladaný útočník teroristický motív, ale minister zároveň pripustil, že muž sa už v minulosti trestných činov dopustil.

Grapperhaus varoval pred predčasnými špekuláciami o motívoch páchateľa a vyhlásil, že "je dôležité, aby sa v nezávislom vyšetrovaní dôkladne preverili" dôkazy.

"Áno, podozrivý bol na ministerstve spravodlivosti známy. Mal záznam v trestnom registri. Toto naisto vieme. Ďalšie podrobnosti nemôžem poskytnúť," uviedol minister pre AP.

Miestne médiá napísali, že podozrivého za posledný rok obvinili niekoľkokrát, a to z rôznych trestných činov od pokusu o zabitie až po drobné trestné činy, spáchané v Utrechte i jeho okolí. Miestne médiá napríklad informovali, že len pred dvoma týždňami sa muž postavil pred súd pre obvinenia zo znásilnenia ženy v roku 2017.

 


Komentáre ( 0)