19. 03. 2019 19:18 | HARARE/TV Markíza

Cyklón Idai spustošil východnú Afriku. Mohol si vyžiadať až tisíc obetí

Ak sa naplnia tie najhoršie predzvesti, bude to jedna z najhorších prírodných katastrof, aká kedy zasiahla južnú pologuľu.

Cyklón spustošil pobrežie Mozambiku.
Cyklón spustošil pobrežie Mozambiku. Foto: TV Markíza

Šesťmetrová voda pustošila obrovské územia a zasiahla milióny ľudí. Južnú Afriku bičovala jedna z najhorších búrok, akú kedy na južnej pologuli videli. Obete rátajú v stovkách, úrady sa obávajú, že ich môže byť až tisíc.

Tropický cyklón sa prehnal v posledných dňoch viacerými krajinami na juhu Afriky. Najprv pustošil Mozambik, potom udrel na Zimbabwe a skončil v Malawi.

„Boli tu za posledné roky rôzne búrky, ale nič podobné tomuto. Toto som ešte nikdy nevidela, zmietlo nám to domy, všetky veci, jedlo a nič nám nezostalo," opísala pohromu Julia Luisová z Mozambiku.

Vietor s rýchlosťou až 170 kilometrov za hodinu zhadzoval strechy, palmy a strhával mosty. Voda stúpala do výšky šiestich metrov. Zaplavila domy a telekomunikačné stožiare. Záchranári po cyklóne Idai pátrajú po nezvestných a rátajú obete. Humanitárne organizácie zatiaľ ani nevedia odhadnúť celkový rozsah škôd.

„Ľudia vyliezli na strechy a stromy a zúfalo čakali na pomoc. Nájsť ich a pomôcť im je naša priorita. Hneď potom sa sústredíme na pomoc ľuďom, ktorí prišli o strechu nad hlavou. Tých je najmenej 400 tisíc," uviedol Matthew Cochrane, hovorca Medzinárodného Červeného kríža

Cyklón zdevastoval aj mesto Beira v Mozambiku. Pretrhla sa tam obrovská priehrada, ktorá zničila aj poslednú príjazdovú cestu do mesta. OSN ráta, že humanitárnu pomoc potrebujú až viac ako 3 milióny ľudí.

Ak sa naplnia tie najhoršie predzvesti a mŕtvych bude naozaj až tisíc, bude to jedna z najhorších prírodných katastrof takéhoto typu, aká kedy zasiahla južnú pologuľu.

 


Komentáre ( 0)