19. 03. 2019 20:55 |

Nazarbajev oznámil, že končí. Bol najdlhšie vládnucim postsovietskym prezidentom

Jeho nástupca zloží prísahu v stredu.

Nursultan Nazarbajev.
Nursultan Nazarbajev. Foto: TASR/AP/Alastair Grant

Po nečakanej správe o odstúpení prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva sa úradujúcou hlavou štátu stane v stredu predseda Senátu Kasym-Žomart Tokajev, a to po zložení prísahy na spoločnom stretnutí oboch komôr parlamentu o 12.00 h miestneho času (7.00 h SEČ). Informovala o tom agentúra TASS.

Nazarbajev (78) v utorkovom príhovore k národu oznámil, že po takmer troch desaťročiach odstupuje zo svojej funkcie. Ozrejmil, že "v prípade predčasného odstúpenia prezidenta sa jeho právomoci prenesú na predsedu Senátu až do skončenia jeho funkčného obdobia". Potom, ako doplnil, sa uskutočnia prezidentské voľby, dodal TASS.

V predčasných prezidentských voľbách v apríli 2015 získal Nazarbajev 97,75 percenta hlasov. Jeho súčasné piate funkčné obdobie sa malo skončiť v apríli 2020. Pôvodne sovietsky komunistický funkcionár Nazarbajev bol prvým prezidentom nezávislého Kazachstanu, vo funkcii bol od apríla 1990.

"Prijal som rozhodnutie vzdať sa prezidentského mandátu," povedal Nazarbajev v prejave, ktorý odvysielala kazašská štátna televízia.

Oznámenie prišlo v čase rastúcej nespokojnosti v Kazachstane, ktorého hospodárstvo sa zotavuje z poklesu cien ropy a sankcií západných štátov voči jeho kľúčovému obchodnému partnerovi Rusku.

 

Komentáre ( 0)