21. 03. 2019 09:51 | LÁHAUR/jh

Češku Terezu (22) čaká v pakistanskom väzení peklo

Tvrdý režim, slabé vybavenie cely, nízka úroveň hygieny a preplnená väznica.

Tereza H. na súde v Pakistane
Tereza H. na súde v Pakistane Foto: TASR/AP

Tereza Hlůšková si v stredu vypočula trest, osem rokov a osem mesiacov väzenia za pašovanie drog na území Pakistanu. Môže sa ešte odvolať, ale keďže Česká republika nemá s Pakistanom zmluvu o väzňoch, Tereza bude musieť byť aj naďalej vo väznici v cudzej krajine. Tu ju čaká drsný režim a hrozné podmienky.

O Terezinom rozsudku sa dozviete viac v článku: Češka Tereza už pozná trest za pašovanie drog. Súd v Pakistane bol nemilosrdný.

Kým bola vo väzbe, bývala v inej cele. Po odsúdení ju presunú do novej cely, kde o luxuse môže iba snívať. Môže mať pri sebe iba minimum osobných vecí a tretina spoluväzenkýň sú vrahyne, píše tn.cz.

Podmienky vo väznici Kot Lakhpat v pakistanskom Láhaure sú oproti tým českým biedne. Po vynesení rozsudku Terezu vyšetril lekár. Výsledky testov mala v norme a je v najlepšej kondícii. Teraz však putuje do zlých hygienických podmienok, čo môže mať vplyv na jej zdravie.

 

Ženská väznica je preplnená. Nemajú tam vhodné kúrenie ani správne vetranie. V celách sú dve drevené postele a ženy majú k dispozícii šesť umyvární s toaletami. To ani zďaleka nestačí pre toľko žien pohromade.

Väzenkyne musia vstávať o piatej ráno. Na raňajky majú väčšinou iba chlieb s čajom. Do obeda majú voľno, no musia si samé upratovať, prať, prípadne variť na dvore na ohni. O 16.00 majú večeru a potom sú zatvorené v cele.

Vo väzení sa údajne tajne užívajú drogy, kontaminovanými ihlami sa aj tetuje a šíri sa tak vírus HIV.

Tereza bude musieť pracovať. Väčšina žien pletie alebo šije, niektoré vyrábajú tehly, iné perú bielizeň.

Tereza sa odvolá

Češka Tereza H. obvinenia odmieta a oznámila zámer odvolať sa proti verdiktu. Vo štvrtok o tom informoval právnik 22-ročnej českej modelky Sardár Asghar Dogar.

"Podáme odvolanie proti súdnemu rozhodnutiu, lebo som si istý, že (klientka) má na to veľmi silné dôvody. A dúfajme, že s pomocou Božou... bude obvinenia zbavená," povedal právnik.

Advokát Češky založil už obhajobu na tvrdení, že kufor v skutočnosti nepatril jeho klientke.

Komentáre ( 0)