21. 03. 2019 21:07 | SAO PAULO/TASR

V Brazílii zatkli bývalého prezidenta Temera. Označili ho za vodcu zločineckej organizácie

Vyšetrovanie s názvom Lava Jato (Umývačka) odhalilo obrovský úplatkársky systém.

Bývalý brazílsky prezident Michel Temer.
Bývalý brazílsky prezident Michel Temer. Foto: TASR/AP/Eraldo Peres

Brazílsky exprezident Michel Temer, ktorého zatkli vo štvrtok v rámci rozsiahleho protikorupčného vyšetrovania, bol vodcom "zločineckej organizácie". Toto obvinenie uviedla vo vyhlásení brazílska federálna prokuratúra.

Polícia zatkla 78-ročného Temera, predchodcu súčasného krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, v meste Sao Paulo, ako v správe pripomenula tlačová agentúra AFP. Ide o dramatický vývoj vo veľkom vyšetrovaní úplatkárstva, ktoré hýbe najväčším národom Latinskej Ameriky a ktorého spád sa nijako nespomaľuje, dodala agentúra AP.

Spomínané protikorupčné vyšetrovanie už prinieslo desiatky politických a podnikateľských "skalpov". Temer bol najnepopulárnejším lídrom v dejinách Brazílie a pri vlaňajšom odchode z úradu čelil mnohým obvineniam z korupcie. Polícia ho zatkla na príkaz federálneho trestného sudcu Marcela Breitasa. Na pokyn Breitasa zadržala aj bývalého ministra pre baníctvo a energetiku Moreiru Franca.

Vyšetrovanie s názvom Lava Jato (Umývačka) odhalilo obrovský úplatkársky systém, do ktorého bol zapojený aj brazílsky ropný koncern Petrobras a veľké stavebné firmy, pričom úplatky dostávali politici z niekoľkých strán.

Stavebná spoločnosť Engevix zaplatila Temerovi úplatky výmenou za kontrakt na postavenie jadrovej elektrárne v meste Angra dos Reis v južnej časti brazílskeho štátu Rio de Janeiro, oznámila prokuratúra.

Jeden z riadiacich zamestnancov Engevixu povedal prokurátorom vo výpovedi v rámci dohody o priznaní viny, že v roku 2014 zaplatil vyše 300.000 amerických dolárov spoločnosti, ktorú vlastní blízky spolupracovník Temera, plukovník Joao Baptista Lima Filho. Zatykač bol vydaný aj naňho.

Stredopravicový politik Temer sa stal dočasne úradujúcim prezidentom Brazílie po tom, ako prezidentku zo Strany pracujúcich (PT) Dilmu Rousseffovú parlament v roku 2016 zbavil úradu pre zlé spravovanie federálneho rozpočtu.

Komentáre ( 0)