22. 03. 2019 12:08 | BEIRA/TASR

Cyklón Idai spustošil časť Afriky. Zabil viac ako 550 ľudí

Počet obetí bude zrejme ešte stúpať.

Cyklón Idai vyčíňal v Afrike
Cyklón Idai vyčíňal v Afrike Foto: TASR/AP

Cyklón Idai si v Mozambiku, Zimbabwe a Malawi vyžiadal dovedna už vyše 550 obetí. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Organizácia Spojených národov na základe oficiálnych údajov uviedla, že cyklón usmrtil 242 osôb v Mozambiku a 56 v Malawi. Ministerstvo obrany Zimbabwe oznámilo, že cyklón v tejto krajine zabil 259 ľudí.

 

Vedúca úradu OSN pre humanitárnu pomoc v južnej a východnej Afrike Gemma Connellová vo štvrtok vyhlásila z hlavného mesta Mozambiku Maputo, že počet obetí ešte zrejme narastie, a to najmä v Mozambiku, kde sú zaplavené rozsiahle územia. Connellová v stredu navštívila i mozambické mestá Beira a Buzi, ktoré cyklón zasiahol.

Cyklón Idai vyčíňal v Afrike
Cyklón Idai vyčíňal v Afrike Foto: TASR/AP
 

Generálny tajomník Medzinárodnej federácie spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca v Mozambiku tvrdí, že počet obetí po cyklóne Idai by mohol prekročiť až 1 000 osôb. Rovnako sa už skôr tento týždeň vyjadril i mozambický prezident Filipe Nyusi.

Očakáva sa, že počet obetí bude v Mozambiku aj Zimbabwe stúpať, ale celková bilancia obetí a materiálnych škôd bude známa, až keď záplavová voda opadne. 

Komentáre ( 0)