29. 03. 2019 09:49 |

Úrady vraj o problémoch Boeingu 737 MAX vedeli už pred prvou haváriou

Výcvik mal pilotov pripraviť aj na nezvyčajné správanie stroja.

Boeing 737 MAX 8
Boeing 737 MAX 8 Foto: TASR/Yi-Chin Lee/Houston Chronicle via AP

Americké a európske regulačné úrady vraj už minimálne dva roky pred prvou tragickou haváriou Boeingu 737 MAX vedeli, že lietadlo môže za určitých okolností automaticky zamieriť nosom k zemi. Európsky Úrad pre civilné letectvo (EASA) označil lietadla Boeing 737 série MAX za bezpečné, pretože nadväzujúci výcvik mal pilotov pripraviť na nezvyčajné správanie stroja. V niektorých prípadoch sa totiž mohol automaticky zopnúť systém, ktorý nasmeroval nos stroja dole, informuje tn.cz, ktoré sa odvoláva na agentúru Reuters.

V certifikačnom dokumente EASA, ktorý Reuters citovala, stojí, že v rýchlosti 425 kilometrov za hodinu, so zatiahnutými klapkami, môže nastať situácia, kedy bude musieť pilot riadiť lietadlo priamo. EASA a americká Federálna letecká správa potom rozhodli, že usporiadanie je dostatočne bezpečné pre prevádzku.

Zdroj Reuters v spoločnosti Lion Air, ktorej patrilo prvé zrútené lietadlo, uviedol, že výcvikové materiály možnosť prevzatia manuálneho riadenia neobsahovali. Po nehode ale na to vraj už Boeing upozornil. Redaktori Reuters mali možnosť nahliadnuť aj do manuálu, ktorý dostala letecká spoločnosť American Airlines a situácia tam takisto nebola opísaná.

Počas šiestich mesiacov sa zrútili dve lietadlá Boeing 737 MAX 8, všetci cestujúci aj posádka zomreli. Vyšetrovanie druhej katastrofy ešte nie je ukončené, medzi oboma nehodami existujú podobnosti. Americké ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti vyšetruje aj spoločnosť Boeing.

Pozrite si archívnu reportáž:

 

Komentáre ( 0)