01. 04. 2019 06:30 , článok bol aktualizovaný 01. 04. 2019 16:21 | KYJEV/TASR

Zelenskyj a Porošenko budú bojovať v 2. kole o prezidentský úrad na Ukrajine

Jeho konanie oznámila ústredná volebná komisia.

Petro Porošenko a Volodymyr Zelenskyj.
Petro Porošenko a Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Komik Volodymyr Zelenskyj a úradujúci prezident Petro Porošenko budú bojovať o prezidentský post druhom kole volieb. Tie sa na Ukrajine uskutočnia 21. apríla.

Informuje portál agentúry TASS s tým, že to vyhlásila predstaviteľka ústrednej volebnej komisie po spočítaní 62,74 percent hlasov. Dôvodom je, že ani jeden z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov.

Podľa portálu lb.ua Zelenskyj 30,38 percenta hlasov, zatiaľ čo Porošenko dostal 16,38 percenta.

Expremiérku a líderku strany Vlasť Juliju Tymošenkovú podporilo vo voľbách 13 percent voličov, vyplýva z čiastkových neoficiálnych výsledkov.

Ústredná volebná komisia v pondelok (1. 4.) na tlačovej konferencii v Kyjeve medzičasom potvrdila, že vo voľbách prezidenta sa bude musieť konať druhé kolo, "keďže je očividné, že ani jeden z kandidátov nezíska väčšinu hlasov". Druhé kolo volieb sa bude konať 21. apríla.

Na Ukrajine sa začali prezidentské voľby.
Na Ukrajine sa začali prezidentské voľby. Foto: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti
 

ÚVK dodala, že volebné komisie sa budú vytvárať nanovo, keďže obaja postupujúci kandidáti majú právo "na rovné zastúpenie" svojich predstaviteľov vo volebných komisiách.

Hlasovanie v prvom kole volieb, ktoré sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, prebiehalo vo všeobecnosti pokojne, čo v pondelok potvrdila aj ÚVK, ktorá dostala viaceré sťažnosti na priebeh volieb. Podľa tajomníčky ÚVK Nataľje Bernadskej nejde o závažné prípady porušenia zákona o voľbách. ÚVK sa však nimi bude zaoberať v zákonom stanovených lehotách.

Obyvatelia proruských separatistických oblastí na východe Ukrajiny sa na voľbách nezúčastnili.

Hlasovali však príslušníci jednotiek ukrajinskej armády, ktorí sú dislokovaní v blízkosti demarkačnej čiary v tejto oblasti. Podľa agentúry UNIAN vo veľkej miere nepodporili najvyššieho veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Petra Porošenka, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie. Porošenko aj v týchto volebných obvodoch skončil na druhom mieste za Zelenským.

Kremeľ sleduje voľby, o Kryme diskutovať nebude

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok vyhlásil, že Rusko nebude nijakému z dvojice kandidátov prezidentských volieb na Ukrajine blahoželať k postupu do druhého kola, ktoré sa bude konať 21. apríla. Informovala o tom v pondelok rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Volodymyr Zelenskyj.
Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP
 

Peskov vysvetlil, že "o víťazovi ešte nebolo rozhodnuté". Kremeľ podľa neho pozorne sleduje vyhlásenia oboch kandidátov.

Dodal, že Rusko je pripravené "ktorémukoľvek Ukrajincovi vysvetliť, že nezaberá žiadne ukrajinské územia". Zároveň spresnil, že "téma Krym je navždy uzavretá".

 

Porošenko žiada o podporu neúspešných kandidátov

Volebný štáb prezidentského kandidáta Petra Porošenka vyzval kandidátov demokratických síl, ktorí sa nedostali do druhého kola prezidentských volieb, aby podporili demokratických a proeurópskych kandidátov". Informovala o tom v pondelok agentúra Interfax-Ukrajina.

Petro Porošenko.
Petro Porošenko. Foto: TASR/AP
 

Na brífingu v Kyjeve to v pondelok vyhlásil poslanec za Blok Petra Porošenka a člen jeho volebného štábu Maksim Savrasov. Obrátil sa tiež na dobrovoľníkov neúspešných kandidátov, aby pracovali pre Porošenkov tím. "Pridajte sa a spolu zabezpečme spravodlivé voľby v druhom kole," vyhlásil Savrasov.

Voľby podľa domácich pozorovateľov splnili medzinárodné štandardy

Ukrajinské občianske združenie Podpora, ktoré monitorovalo nedeľňajšie prvé kolo prezidentských volieb na Ukrajine, konštatovalo, že hlasovanie prebehlo v atmosfére konkurenčného boja za dodržania v

olebného zákona a základných štandardov medzinárodných organizácií.
Koordinátorka združenia Podpora Oľha Ajvazovská na pondelkovej tlačovej konferencii v Kyjeve zdôraznila, že napriek polarizácii ukrajinských médií a spolitizovaniu jednotlivých vládnych orgánov a miestnych samospráv "žiaden subjekt volebného procesu nemal monopol na komunikáciu s voličmi".

Dodala, že prípady porušenia zákona zistené počas hlasovania sa nestali pre občanov prekážkou, aby mohli uplatniť svoje právo voliť a byť volení.

V deň volieb a pri sčítaní hlasov vo volebných miestnostiach aktivisti Podpory nezaznamenali porušenia zákona masového charakteru či také, ktoré by mohli významne ovplyvniť konečné výsledky, informovala agentúra UNIAN.

Za najčastejší prípad porušenia volebného zákona aktivisti označili pokusy o vydanie hlasovacieho lístka bez toho, aby volič členom volebnej komisie predložil svoj doklad totožnosti. K takémuto zneužitiu došlo v 14,5 percenta volebných miestností. Aktivisti však nezistili, že by šlo o systematický jav alebo zámer.

Ďalším prehreškom boli nerešpektovanie pravidla, že hlasovanie je tajné, a fotografovanie hlasovacích lístkov.

Ajvazovská vo vysielaní rozhlasovej stanice Rádio Slobodná Európa (RFE/RL) uviedla, že oba prípady predstavujú vážne porušenie zákona.

Vysvetlila, že fotografovanie hlasovacích lístkov môže mať dva motívy: buď ide o túžbu zverejniť výsledky hlasovania na sociálnych sieťach, alebo to môže znamenať aj predaj voličského hlasu.

Takéto porušenie zákona o voľbách sa v celoštátnom meradle týkalo asi štyroch percent volebných miestností, uviedla Ajvazovská, ktorá poznamenala, že v porovnaní s voľbami z roku 2014 ide o nárast počtu takýchto prípadov o jedno až 1,5 percenta.

Aktivisti zaznamenali aj procesné chyby, najmä nesprávny priebeh ranných stretnutí volebných komisií. Ich podiel bol nižší ako v roku 2014, "čo je pokrok", povedala Ajvazovská.
Podľa nej bola účasť v nedeľných voľbách o tri percentá vyššia ako v predchádzajúcich v roku 2014.

OBSE: Prezidentské voľby boli slobodné a dobre zorganizované

Predstavitelia OBSE označili v pondelok prvé kolo ukrajinských prezidentských volieb za slobodné a dobre zorganizované, uviedla tlačová agentúra DPA.

"Volebný deň bol dobre organizovaný a prebehol bez narušení," vyhlásila pozorovateľka z Parlamentného zhromaždenia OBSE Doris Barnettová. "Skutočná práca však ešte stojí pred nami. Ostáva veľa nezačatých reforiem," dodala.

Koordinátor OBSE Ilkka Kanerva na margo volieb doplnil, že "voliči mali široký výber (kandidátov) a k urnám sa dostavili v hojných počtoch".

OBSE vyslala na Ukrajinu viac ako 50 pozorovateľských tímov s cieľom monitorovať priebeh prvého kola prezidentských volieb, ktoré sa konalo v nedeľu.