01. 04. 2019 12:14 , článok bol aktualizovaný 01. 04. 2019 14:37 | LHERM/TASR

Štyria seniori od 76 do 95 rokov zomreli zrejme na otravu jedlom

Hygienici už odobrali vzorky a budú zisťovať príčinu.

Treska s zo zemiakmi a šalátom.
Treska s zo zemiakmi a šalátom. Foto: Jacek Chabraszewski/shutterstock.com

Prípad predpokladanej otravy jedlom v domove dôchodcov vo francúzskom meste Lherm si v pondelok vyžiadal ďalšiu, v poradí už piatu obeť. Podľa agentúry AFP to uviedli zdroje oboznámené s prípadom.

Polícia vo svojom vyhlásení píše, že symptómy otravy jedlom vrátane zvracania sa v nedeľu po večeri objavili u celkovo 22 obyvateľov domova pre seniorov prevádzkovaného súkromnou firmou. Úrady oficiálne informovali o štyroch obetiach - ženách vo veku 95, 94, 93 76 rokov. Piatou obeťou sa v pondelok počas dňa stal 93-ročný muž.

Viac ako desiatka z celkovo 82 obyvateľov domova je vo vážnom stave.

Regionálny úrad pred dohľad nad zdravotníctvom odobral vzorky jedla, ktoré penzisti v nedeľu konzumovali.

Vnučka jednej z obetí - ženy vo veku 95 rokov - uviedla, že jej stará mama mala na večeru perigordský šalát: regionálnu špecialitu, ktorá sa pripravuje z listov zeleného šalátu, paradajok, kúskov konfitovaného kačacieho mäsa, šunky, plátkov husacej či kačacej pečene a chlebových kociek.

Dcéra dvoch ďalších obyvateľov domova sa pred novinármi vyjadrila, že problém nastal zrejme so stravou pripravenou pre pacientov oddelenia paliatívnej starostlivosti.

Rodiny klientov tohto zariadenia v minulosti opakovane poukazovali na nedostatočné dodržiavanie hygienických štandardov. Časť príbuzných má v súvislosti s podozrením na otravu jedlom v pláne podať trestné oznámenie.

Námestníčka miestneho prokurátora Marie-Paule Demiguelová pre televíziu BFM potvrdila, že na otravu jedlom je veľké podozrenie. Dodala, že vypočúvaniu podrobia aj personál kuchyne domova dôchodcov.

Dané zariadenie funguje od roku 2006. Má síce štátnu licenciu, ale prevádzkuje ho súkromná firma Korian, ktorá o sebe deklaruje, že má najväčšiu sieť podobných zariadení v Európe. Ide o 800 domovov so 78.000 lôžkami. Domovy sa nachádzajú v piatich európskych krajinách.

Domov v meste Lherm sa prezentoval ako zariadenie so službami vysokej kvality, kde boli k dispozícii profesionálni kuchári, ktorí priamo na mieste varili jedlá regionálnej kuchyne. Do domova sa nedostávala žiadna strava od iných dodávateľov.

Komentáre ( 0)