04. 04. 2019 07:39 | CHRISTCHURCH/TASR

Útočník z Christchurchu sa bude zodpovedať z 50-násobnej vraždy

Súdne pojednávanie je naplánované na piatok.

Brenton Harrison, útočník na Novom Zélande
Brenton Harrison, útočník na Novom Zélande Foto: Profimedia

Predpokladaný páchateľ marcového útoku na mešity v novozélandskom meste Christchurch bude čeliť obvineniam z 50-násobnej vraždy a 39-násobného pokusu o vraždu. Tlačová agentúry AP to uviedla vo štvrtok s odvolaním sa na vyhlásenie novozélandskej polície.

Muž identifikovaný ako 28-ročný austrálsky pravicový extrémista Brenton Harrison Tarrant bude s týmito obvineniami konfrontovaný počas nachádzajúceho súdneho pojednávania v jeho prípade, ktoré je naplánované na piatok. Nebudú pritom od neho vyžadovať, aby sa vyjadril, či sa cíti vinný alebo nevinný.

Tarranta po zadržaní predbežne obvinili z jednoduchej vraždy. Polícia uviedla, že "sa naďalej zvažujú" aj ďalšie obvinenia, informovala agentúra DPA. Piatkové pojednávanie sa má podľa sudcu týkať prevažne otázky právneho zastupovania. Tarrant sa vyjadril, že sa chce zastupovať sám. Na pojednávaní sa zúčastní prostredníctvom audiovizuálneho prenosu z Aucklandu.

Pri streľbe v dvoch mešitách, ktorá je pripisovaná Tarrantovi, zahynulo 15. marca v Christchurchi celkove 50 ľudí a desiatky Ďalších utrpeli zranenia.

Komentáre ( 0)