05. 04. 2019 14:28 | USA/jh

Nové zistenia o záchrane chlapcov z thajskej jaskyne: Dali im párty drogu

Ketamín sa používa aj ako upokojujúci prostriedok pre kone.

Záchranári v zaplavenej jaskyni na severe Thajska.
Záchranári v zaplavenej jaskyni na severe Thajska. Foto: TASR/Courtesy of Elon Musk via AP

Takmer pred rokom bol celý svet svedkami obrovskej záchrannej akcie mladých futbalistov, ktorí uviazli v zatopenej thajskej jaskyni. Postupom času vychádzajú na povrch skutočnosti, o ktorých sa verejnosť a najmä rodičia detí nemali dozvedieť.

Akcia sa našťastie skončila úspešne. Z jaskyne vytiahli všetkých 12 chlapcov aj ich trénera. Uviazli tam 23. júna a poslední z nich sa dostali von po 18 dňoch.

Austrálsky anestéziológ Richard Harris až po mesiacoch prezradil, akú látku použili na to, aby chlapcov omámili. Podali im ketamín, ktorý sa využíva v humánnej a veterinárnej medicíne, napríklad aj ako upokojujúci prostriedok pre kone. Ketamín prezývajú aj „párty droga" alebo „Special K", uviedol Daily Mail.

Austrálsky anestéziológ Richard Harris
Austrálsky anestéziológ Richard Harris Foto: Profimedia
 

Na Slovensku je ketamín nelegálnou drogou. Je to látka s tlmivým účinkom, ide o takzvané disociatívne anestetikum. Dokáže odrezať človeka od reality a má schopnosť znecitlivieť alebo znehybnieť telo.

Ako ďalej Harris prezradil, celý záchranný tím očakával, že budú aj obete. Mysleli si, že prvých dvoch chlapcov nezachránia a utopia sa. Potom by vyskúšali inú metódu. „Myslel som si, že to nebude fungovať," dodal Harris pre National Geographic.

Našťastie sa podarilo zachrániť všetkých uviaznutých futbalistov. Potápači, záchranári a všetci, ktorí sa záchrannej akcie zúčastnili, boli vyznamenaní. Nikto im teraz nemôže vyčítať, že použili látku, ktorá nie je vhodná pre deti. Išlo najmä o záchranu ich životov.

Záchranný tím stál pred ťažkými rozhodnutiami a musel rýchlo konať. Aj oni riskovali vlastné životy, aby zachránili druhých.

Prvá fotka chlapcov z nemocnice.
Prvá fotka chlapcov z nemocnice. Foto: Thailand Government Spokesman Bureau via AP