06. 04. 2019 07:51 | LONDÝN/TVNOVINY.sk

Vedci zrušili dlhoročný mýtus. Jeden pohárik denne neprospieva telu, ale zvyšuje riziko mŕtvice

Štúdia preukázala, že konzumácia alkoholu zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice o desať až 15 percent, ak si dáte pohárik denne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shaiith/shutterstock.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že Slováci si radi vypijú. V spotrebe tvrdého alkoholu patríme medzi európsku špičku. Najnovšia štúdia britských a čínskych vedcov nás teda nepoteší.

Aj pohár vína alebo piva denne zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice, zistila štúdia publikovaná odborným vedeckým časopisom The Lancet.

Vyvracia tak doteraz panujúci názor, že jeden alebo dva poháriky alkoholu denne sú zdraviu prospešné, informuje portál ČT 24.

Genetickú štúdiu zrealizovali britskí a čínski vedci z Oxfordskej a Pekinskej univerzity a Čínskej lekárskej akadémie. Vzorka bola naozaj rozsiahla. Pol milióna Číňanov skúmali počas desiatich rokov.

Zistenie vedcov, na základe ktorého ľuďom odporúčajú obmedziť konzumáciu alkoholu, sa ale dá aplikovať na celú ľudskú populáciu.

"Tvrdenie, že alkohol má akúsi magickú ochrannú moc, nemá žiadny vedecký základ," povedal agentúre Reuters Richard Peto z Oxfordskej univerzity. Peto bol jedným z vedúcich štúdie.

O ľuďoch, ktorí si doprajú jeden alebo dva poháriky denne, sa dlho malo za to, že im hrozí nižšie riziko mozgovej mŕtvice a problémov so srdcom než abstinentom. Vedci si však neboli istí, či je to prospešnosťou alkoholu, alebo či ľudia, ktorí ho nekonzumovali, nemali iné zdravotné problémy.

Ekvivalentom pohára vína sa na účely štúdie rozumela plechovka piva a poldeci tvrdého alkoholu. Štúdia preukázala, že konzumácia alkoholu zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice zhruba o tretinu, keď si jedinec dáva štyri takéto nápoje denne, a o desať až 15 percent, ak sú to jeden až dve poháre.