15. 04. 2019 19:27 , článok bol aktualizovaný 16. 04. 2019 10:20 | PARÍŽ/TASR, tvnoviny.sk

Požiar katedrály Notre-Dame sa podarilo uhasiť

Podľa vyšetrovateľov išlo o nehodu, vylúčili teroristický motív aj podpaľačstvo.

Notre-Dame po zničujúcom požiari v utorok ráno.
Notre-Dame po zničujúcom požiari v utorok ráno. Foto: TASR/AP Photo/Kamil Zihnioglu
Požiar Notre Dame
Požiar Notre Dame
Požiar Notre Dame

Hasičom sa podarilo úplne uhasiť požiar katedrály Notre-Dame v Paríži, ktorú v pondelok vo večerných hodinách zachvátil mohutný požiar. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie parížskeho hasičského zboru.

Pri likvidácii požiaru, ktorá trvala deväť hodín, utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti a jeden hasič. Hasičom sa podarilo zachrániť konštrukciu budovy a najvýznamnejšie umelecké diela a predmety s nevyčísliteľnou historickou hodnotou, ktoré sa v katedrále nachádzali.

Na snímke plamene šľahajú zo strechy Katedrály Notre-Dame.
Na snímke plamene šľahajú zo strechy Katedrály Notre-Dame. Foto: TASR/AP Photo/Thibault Camus
 

 Rozsiahly požiar, ktorý katedrálu Notre-Dame (Chrám Matky Božej) zachvátil v pondelok večer, sa hasičom podarilo v priebehu noci dostať pod kontrolu a zachrániť dve hlavné veže. Úplne však zhorela drevená strecha katedrály a drevená vežička - sanktusník - z 19. storočia.

Vyšetrovatelia vylúčili podpaľačstvo aj teroristický motív

Podľa parížskej prokuratúry vyšetrovatelia považujú požiar, ktorý zničil časť tohto gotického chrámu, za nehodu, pričom predbežne vylúčili možnosť podpaľačstva vrátane teroristických motívov. Polícia bude viesť vyšetrovanie "neúmyselného zničenia spôsobeného požiarom", dodala parížska prokuratúra citovaná tlačovou agentúrou AP.

Oranžovou farbou sú zvýraznené časti katedrály, ktoré zhoreli.
Oranžovou farbou sú zvýraznené časti katedrály, ktoré zhoreli.
 

Starostka francúzskeho hlavného mesta Anne Hidalgová uviedla, že ľudia žijúci neďaleko Notre-Dame boli evakuovaní pre prípad možného zrútenia horiacej stavby. Hidalgová spresnila, že z interiéru katedrály sa podarilo včas dostať podstatné množstvo vzácnych umeleckých a posvätných predmetov.

 

Pri hasení používali všetky dostupné prostriedky okrem lietadiel zhadzujúcich vodu. Tie sú podľa príslušných činiteľov vzhľadom na hmotnosť vody nevhodné a mohli by spôsobiť zrútenie historickej stavby.

Plamene sa rýchlo rozšírili cez značnú časť katedrály, pričom zničili strechu hlavnej lode, štíhlu vežu nad krížením bočných lodí a prenikli aj do interiéru.

Podľa slov hovorcu horelo celé drevené zariadenie interiéru a pravdepodobne bude zničené. "Všetko horí, z krovu nič nezostane," uviedol André Finot pre francúzske médiá.

Zdroj: Twitter/Alexandre Fremont

Oheň v hlavnej časti stavby sa už podarilo dostať pod kontrolu, informovala v noci agentúra AFP.

Zdroj: Agence France-Presse 

Prítomní ľudia tlieskajú hasičom a policajtom

Zdroj: Twitter/Agence France-Presse

"Paríž už bez katedrály viac nie je Parížom," zhodujú sa viacerí svedkovia hrozivého incidentu, ktorých cituje CNN .

Hasič hasí požiar katedrály Notre Dame.
Hasič hasí požiar katedrály Notre Dame. Foto: TASR/AP
 

Spôsob, ako so živlom zatočiť, navrhol aj americký prezident Donald Trump. Ten videl možnosť v podobe leteckých cisterien s vodou. Francúzska vláda však reagovala skepticky, nakoľko sa obáva, že by mohlo dôjsť k zrúteniu celej stavby.

TIP: Horiace peklo v Paríži šokovalo celú Európu. Takto naň reagujú iné krajiny

Zástupca parížskej starostky Anne Hidalgovej, Emmanuel Gregoire, medzitým podľa agentúry AFP potvrdil, že veža sa "zrútila dovnútra" a prítomní pracovníci sa snažili zo všetkých síl "zachrániť všetky umelecké diela, ktoré sa zachrániť dajú". Napriek tomu podľa neho došlo ku "kolosálnej škode".

Hasič reaguje počas hasenia požiaru katedrály Notre Dame.
Hasič reaguje počas hasenia požiaru katedrály Notre Dame. Foto: TASR/AP
 

V gotickej katedrále Notre-Dame, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky v Európe, sa nachádzajú umelecké diela nevyčísliteľnej hodnoty, pripomenula AP.

Podľa The Guardian sa podarilo zachrániť rúcho svätého Ľudovíta, množstvo diel nevyčísliteľnej hodnoty je však stále v interiéri katedrály.

Na mesto požiaru v centre Paríža dorazil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten predtým oznámil, že pre túto udalosť sa nebude vysielať jeho očakávaný prejav, v ktorom mal načrtnúť svoj plán, ako bude riešiť sťažnosti občanov vyjadrované v rámci protestov hnutia tzv. žltých viest, otriasajúcich Francúzskom už niekoľko mesiacov. 

"Všetkým, čo ste tu, sľubujem, že túto katedrálu vybudujeme nanovo. Je to časť našich francúzskych dejín. V najbližších rokoch spravíme všetko pre to, aby sa opäť postavila na nohy a začneme už zajtra," nechal sa počuť Macron.

Novinárovi sa podarilo zachytiť plamene zo strechy katedrály

Zdroj: Twitter/Thomas G. Savage

Príčina vypuknutia požiaru stále nie je známa, na streche katedrály však bolo viditeľné lešenie a spomínaná veža prechádzala rozsiahlou renováciou s nákladmi vyčíslenými na šesť miliónov eur. Francúzske médiá citovali vyjadrenie parížskeho hasičského zboru, podľa ktorého požiar "potenciálne súvisí" s renovačnými prácami.

Stovky ľudí sledujú požiar katedrály Notre Dame.
Stovky ľudí sledujú požiar katedrály Notre Dame. Foto: TASR/AP
 

Parížska polícia uviedla, že v súvislosti s touto udalosťou nie sú hlásené žiadne obete na životoch. O prípadných zraneniach sa však nezmienila.

K miestu udalosti na Île de la Cité - ostrove na rieke Seina v srdci francúzskej metropoly - sa podvečer presúvali vysokou rýchlosťou hasičské autá. Parížska polícia tiež prostredníctvom Twitteru vyzývala ľudí, aby sa vyhýbali okoliu katedrály a "uvoľnili cestu záchranným vozidlám".

Takto sa zrútila veža katedrály

 

Komentáre ( 0)