25. 04. 2019 13:24 | MOSKVA/kc

Rusko odhalilo svoju superponorku. Dokáže vyvolať cunami a rozkazy jej bude dávať iba Putin

Každý dron môže niesť jadrovú hlavicu so silou dvoch megaton TNT, čo je až stonásobok ničivej sily, ktorú mala bomba zhodená na japonské Nagasaki.

Slávnostné odhalenie ponorky Belgorod.
Slávnostné odhalenie ponorky Belgorod. Foto: Profimedia.sk

Rusko v utorok odhalilo svoju novú ponorku Belgorod. Moskva na túto chvíľu čakala dlhých 27 rokov. Výstavba jadrovej ponorky s dĺžkou 184 metrov sa začala ešte v roku 1992. Najmodernejšie plavidlo svojho druhu bude vybavené novou superzbraňou - bezpilotnými podmorskými dronmi s označením Poseidon. Informoval o tom portál navaltoday.com.

Podľa ruských médií by mali byť drony schopné neobmedzeného dosahu s rýchlosťou cez 200 kilometrov za hodinu. Populárno-náučný časopis Popular Mechanics o Poseidone hovorí ako o "torpéde apokalypsy", ktoré by malo byť schopné zničiť mestskú aglomeráciu vyvolaním cunami.


Každý dron môže niesť jadrovú hlavicu so silou dvoch megaton TNT, čo je až stonásobok ničivej sily, ktorú mala bomba zhodená na japonské Nagasaki.


Belgorod okrem toho môže niesť osem nepomenovaných podmorských plavidiel, ktoré slúžia na mapovanie dna oceánov, prípadne môžu byť nasadené k sabotovaniu podmorských elektrických a internetových káblov.

Masívna ponorka má mať tiež pripevnenú menšiu ponorku pre 25 ľudí, ktorá môže byť použitá pre výskumné, záchranné a špeciálne vojenské operácie. Belgorod teraz čakajú posledné testy, ktoré by sa mali skončiť najneskôr v roku 2021.

Belgorod podľa odborníkov pôsobí skôr ako nástroj pre tajné spravodajské operácie, než ako konvenčná ponorka. Tomuto dojmu silne nahráva fakt, že ponorka sa nebude zodpovedať a prijímať rozkazy od vedenia ruského námorníctva, ale priamo od samotného Putina.

Technické údaje a parametre:

Dĺžka plavidla: 184 m
Šírka plavidla: 18,2 m
Rýchlosť pod vodou: 33 uzlov (60 km/h)
Maximálna hĺbka ponoru: 520 metrov
Výtlak ponorky: 30-tisíc ton
Výkon vodou chladených jadrových motorov: 100-tisíc konských síl

Komentáre ( 0)