30. 04. 2019 22:36 | CARACAS/TASR

Líder venezuelskej opozície vyzval ľud a armádu na zvrhnutie vlády

Minister obrany Vladimir Padrino oznámil, že pokus o prevrat potlačili.

Povstalecké jednotky strieľajú z nadjazdu neďaleko vojenskej základne La Carlota v Caracase.
Povstalecké jednotky strieľajú z nadjazdu neďaleko vojenskej základne La Carlota v Caracase. Foto: TASR/AP/Boris Vergara

Venezuelské bezpečnostné sily narážali v utorok do demonštrantov obrnenými vozidlami. Stalo sa tak pred vojenskou základňou v metropole Caracas. Podľa agentúry AFP niekoľko ľudí utrpelo zranenia.

K incidentu došlo pred leteckou základňou La Carlota, kde opozičný líder Juan Guaidó vyzval v utorok na vojenské povstanie.

Generálny tajomník OSN António Guterres medzitým vyzval všetky strany konfliktu, aby "zachovali maximálnu zdržanlivosť". Apeloval na "všetky zainteresované strany, aby sa vyhli akémukoľvek násiliu a podnikli okamžité kroky na obnovenie pokoja", uviedol hovorca OSN Stéphane Dujarric. AFP uviedla, že podľa najnovších informácií utrpel jeden vojak strelné zranenie.

Fernando Llano.jpg.jpg
Fernando Llano.jpg.jpg Foto: TASR/AP/Fernando Llano
 

Trump: Stojíme za venezuelským ľudom

Spojené štáty stoja za venezuelským ľudom a jeho slobodou, uviedol v utorok americký prezident Donald Trump.

"Situáciu vo Venezuele veľmi pozorne sledujem. Spojené štáty stoja za venezuelským ľudom a jeho slobodou!" napísal Trump na Twitteri.

Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó vyzval v utorok na vojenské povstanie. Tamojší minister obrany Vladimir Padrino neskôr oznámil, že pokus o prevrat "priemernej závažnosti" potlačili.

Carlos Vecchio, veľvyslanec Juana Guaidóa vo Washingtone, vyhlásil, Spojené štáty nezohrávali žiadnu úlohu pri koordinácii povstania proti prezidentovi Venezuely Nicolásovi Madurovi.

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo predtým uviedol, že USA "plne podporujú" Guaidóovu výzvu na začiatok Operácie sloboda. Konštatoval, že USA stoja pri venezuelskom ľude "v jeho hľadaní slobody a demokracie". Podľa neho demokracia nemôže byť porazená.

Podobne sa vyjadril aj americký viceprezident Mike Pence, ktorý odkázal Venezuelčanom, ktorí vyšli do ulíc: "Sme s vami!"

Komentáre ( 0)