02. 05. 2019 05:59 | WASHINGTON/TASR

Chlapec z Guatemaly (†16) ochorel a zomrel vo vládnom zariadení v Texase

Od vlaňajšieho decembra ide už o tretie úmrtie dieťaťa v starostlivosti amerických úradov.

Ilustračná snímka - migranti
Ilustračná snímka - migranti Foto: TASR

Šestnásťročný migrant z Guatemaly bez sprievodu dospelého ochorel po prevoze do vládneho útulku v americkom štáte Texas a neskôr zomrel. V stredu o tom informovali predstavitelia oboch krajín, ktorých citovala tlačová agentúra AP.

Chlapec prekročil hranicu z Mexika do USA neďaleko texaského mesta El Paso 19. apríla a o deň neskôr ho previezli do vládneho zariadenia v meste Brownsville. Uviedlo to guatemalské ministerstvo zahraničných vecí.

Migrant nevyzeral chorý, keď ho dali do spomínaného útulku v Brownsville, ktorý patrí pod americké ministerstvo zdravotníctva. Chlapec však mal nasledujúce ráno horúčku, triašku a bolesti hlavy a previezli ho do nemocnie. Tam ho ošetrili a ešte v ten deň prepustili. Stav sa mu nezlepšil, preto ho poslali ho do inej nemocnice a odtiaľ do tretieho zdravotníckeho zariadenia - do detskej nemocnice. Podľa guatemalských úradov mal silnú infekciu mozgu a musel podstúpiť operáciu, ale stav sa mu už nestabilizoval. Zomrel v utorok 30. apríla. Hovorkyňa vládneho Úradu pre starostlivosť o deti uviedla, že príčinu smrti preverujú. Meno chlapca nezverejnila.

Chlapcov brat a guatemalskí konzulárni pracovníci ho počas hospitalizácie navštevovali. Nemocničný personál často informoval o jeho stave rodinu v Guatemale. Od vlaňajšieho decembra ide už o tretie úmrtie dieťaťa v starostlivosti amerických úradov. Predtým zomreli vo väzbe colnej a pohraničnej stráže ďalší dvaja detskí migranti bez sprievodu dospelého, a to krátko po príchode na hranicu.

Úmrtia nastali v období vlny migrantov zo Strednej Ameriky, prekračujúcich hranicu medzi USA a Mexikom. Medzi migrantmi sú deti bez sprievodu aj celé rodiny.