02. 05. 2019 20:57 | WASHINGTON/TASR

Americkému páru diagnostikovali HIV po absolvovaní Draculovskej terapie

Salón bol zatvorený ešte minulý rok v septembri po tom, ako tam inšpekcia odhalila nebezpečné praktiky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Rido

Americkému páru zo štátu Nové Mexiko diagnostikovali vírus HIV po tom, ako absolvoval tzv. Draculovskú terapiu v kozmetickom salóne, ktorý bol medzitým uzavretý pre nedodržiavanie hygienických štandardov. Vo štvrtok o tom informovala spravodajská televízna stanica Sky News.

Predstavitelia miestneho zdravotníctva uviedli, že začali vyšetrovanie v súvislosti s prípadom dvoch osôb, u ktorých bol diagnostikovaný vírus HIV po tom, ako minulý rok absolvovali tzv. Draculovskú terapiu v kozmetickom salóne VIP Spa v americkom meste Albuquerque.

Draculovská terapia - nazývaná aj PRP metóda - sa zakladá na injekčnej aplikácii obohatenej krvnej plazmy s cieľom stimulovať tvorbu nového tkaniva a podporovať vznik nových ciev v mieste podania.

Salón, v ktorom malo k údajnému nakazeniu vírusom HIV dôjsť, bol zatvorený ešte minulý rok v septembri po tom, ako tam inšpekcia odhalila nebezpečné praktiky. Tie mohli podľa jej záverov spôsobiť infikovanie klientov nákazami prenášanými krvou.

Miestne zdravotnícke zariadenia už v tejto súvislosti začali bývalým klientom predmetného zariadenia ponúkať bezplatné a dôverné HIV testy, ako aj testy na hepatitídu typov B a C.

Ako zdôraznila stanica Sky News, pri Draculovskej terapii je zvyčajne aplikovaná plazma z krvi, ktorá bola predtým odobraná samotnému klientovi. Súčasťou procedúry je však aj jemné napichávanie kože, ktoré jej má umožniť lepšiu absorpciu aktívnych látok.

K infikovaniu sa krvou prenášanými nákazami tak môže dôjsť v prípade, ak nebol nástroj určený na napichávanie kože dostatočne sterilizovaný alebo ak bola použitá cudzia krv.