02. 05. 2019 21:56 | MOSKVA/TASR

Lavrov označil Pompeove požiadavky v súvislosti s Venezuelou za surreálne

Venezuelský prezident Maduro sa podľa USA dlho neukázal na verejnosti a chystá sa odísť z krajiny.

Sergej Lavrov.jpg
Sergej Lavrov.jpg

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov charakterizoval vo štvrtok požiadavky amerického rezortného partnera Mikea Pompea v súvislosti s krízou vo Venezuele za "dosť surreálne". Informovala o tom agentúra AP.

"Pompeo zatelefonoval, vyzval nás, aby sme odmietli podporiť Madura, vyzval Kubu a nás, aby sme nezasahovali do vnútorných záležitostí Venezuely. Celý príbeh znie dosť surreálne," povedal šéf ruskej diplomacie počas návštevy uzbeckej metropoly Taškent - deň po telefonáte s Pompeom.

Ako AP poznamenala, Pompeo v utorok vyhlásil, že Rusko presvedčilo venezuelského prezidenta Nicolása Madura, aby neušiel do zahraničia a zostal aj naďalej v krajine. "Madura už nejaký čas nikto nevidel. Lietadlo mal nachystané na odletovej dráhe a podľa našich informácií bol dnes ráno pripravený odísť (z krajiny). Rusi mu však naznačili, aby zostal," vyhlásil Pompeo pre spravodajskú televíznu stanicu CNN.

V stredu zas Pompeo povedal, že vláda prezidenta Donalda Trumpa je pripravená podniknúť vojenský zásah s cieľom zastaviť krízu vo Venezuele.

AP pripomenula, že venezuelský opozičný líder Juan Guaidó, podporovaný malým kontingentom bezpečnostných síl, vyzval v utorok armádu, aby sa obrátila proti Madurovi. V uliciach metropoly Caracas aj inde následne vypukli zrážky medzi stúpencami Guaidóa a bezpečnostnými silami, ktoré nepokoje potlačili. Vo štvrtok už boli ulice Caracasu pokojné.

Ľudskoprávna organizácia hlási najmenej štyroch mŕtvych

Najmenej štyria ľudia zahynuli vo Venezuele počas dvoch dní protestov po tom, čo opozičný vodca Juan Guaidó vyzval na vojenský prevrat, oznámila vo štvrtok ľudskoprávna organizácia Venezuelské pozorovateľské centrum pre sociálne konflikty (OVCS).

Podľa neho sú obeťami utorňajších a stredajších nepokojov dvaja ľudia, ktorých zastrelili v meste La Victoria, a ďalší dvaja, ktorých zastrelili v metropole Caracas. Najmenej 230 ľudí utrpelo zranenia a 205 zadržali bezpečnostné sily počas zrážok, dodalo OVCS.

Komentáre ( 0)