03. 05. 2019 06:22 | WASHINGTON/TASR

Trump vyzval po streľbe v synagóge na boj proti antisemitizmu

John T. Earnest v sobotu vstúpil do synagógy v meste Poway blízko San Diega a spustil paľbu z útočnej pušky na približne 100 veriacich.

Donald Trump
Donald Trump Foto: TASR/AP Photo/Evan Vucci

Americký prezident Donald Trump vyzval vo štvrtok počas stretnutia s obeťami sobotňajšej streľby v synagóge pri San Diegu na rozhodný boj proti antisemitizmu. Píše o tom agentúra AFP.

"Budeme bojovať so všetkých síl, ktoré v sebe máme, aby sme porazili antisemitizmus," vyhlásil americký prezident pri príležitosti Národného dňa modlitby. Ten sa v Spojených štátoch koná vždy v prvý májový štvrtok.

Na ceremónii sa zúčastnil aj Yisroel Goldstein, ktorý počas streľby, prišiel o ukazovák. "Môj život sa navždy zmenil," vyhlásil Goldstein a dodal: "Mal som byť mŕtvy... stál som v smere streľby a guľky svišťali okolo mňa".

Podozrivým zo sobotňajšej streľby v synagóge pri San Diegu na juhu amerického štátu Kalifornia, pri ktorej zahynula 60-ročná žena a traja ďalší ľudia utrpeli zranenia, je 19-ročný muž. Medzi zranenými sú miestny rabín a dieťa.

Mladík identifikovaný políciou ako John T. Earnest v sobotu vstúpil do synagógy v meste Poway blízko San Diega a spustil paľbu z útočnej pušky na približne 100 veriacich, ktorí slávili posledný deň židovského sviatku pesach.