07. 05. 2019 15:44 | PEKING/jh

Mladík sa stal hrdinom, takto zachránil 14 ľudí z horiacej bytovky

Medzi zachránenými bol aj jeho učiteľ.

Vodič žeriavu zachraňoval ľudí z horiacej bytovky
Vodič žeriavu zachraňoval ľudí z horiacej bytovky Foto: Reuters

Mohutný požiar, ktorý vypukol v čínskom meste Fušun v provincii Liaoning, uväznil 14 ľudí vo svojich bytoch. Na pomoc im hneď vyrazil 19-ročný vodič nákladného auta s vysokozdvižnou plošinou, ktorý sa nachádzal o pár ulíc ďalej. Podarilo sa mu ňou všetkých zachrániť. O jeho čine informovali čínske médiá a v krajine sa stal okamžite hrdinom.

Ľudia prechádzali na plošinu zo zadymených balkónov. Medzi zachránenými obyvateľmi boli aj deti, uviedla agentúra Reuters.

Požiar sa rozšíril na sedemposchodovú bytovku po tom, čo začalo skoro ráno horieť v malom obchode na prízemí. Obyvateľov zobudil štipľavý dym a zápach.

 

Na miesto dorazil ako prvý vodič Lan Junze, ktorý ihneď začal konať. Pracoval iba 300 metrov ďalej, keď začul krik. Ako prvých zachránil matku so synom, ktorých už oblizoval dym na balkóne tretieho poschodia.

Na štvrtom poschodí boli ďalší ľudia. „Bol som pripravený skočiť dolu. Moja matka má však cez 70 rokov. Keby nebola spolu s mojou manželkou doma, určite by som skočil," prezradil jeden zo zachránených obyvateľov horiacej bytovky. Mladíkovi vďačí za životy svojej rodiny.

Lan pokračoval so záchranou ja na vyšších poschodiach. Za takmer pol hodinu sa mu podarilo zachrániť 14 ľudí. Medzi nimi bol napríklad aj učiteľ, ktorý Lana kedysi učil. „Bol veľmi pokojný a nepanikáril. Vždy mal v sebe takú láskavosť a statočnosť," prezradil hrdý učiteľ.

Komentáre ( 0)