09. 05. 2019 19:00 | SYDNEY/TV Markíza

Na novej bankovke urobili preklep. Problém je, že do obehu sa dostalo už 46 miliónov kusov

Bankovky uviedli do obehu pred šiestimi mesiacmi. Sú jedny z najmodernejších na svete.

Nová bankovka.
Nová bankovka. Foto: TVNOVINY.sk

Len veľmi zriedka sa stane, že národná banka rozosmeje ľudí. Tej austrálskej sa to podarilo. Hoci nechtiac. Na novej bankovke urobila chybu. Problém je, že v obehu je ich už 46 miliónov kusov.

Na prvý pohľad vyzerá nová 50-dolárovka dobre. Kto sa ale pozrie bližšie, všimne si chybu - v slove responsability - čiže zodpovednosť - chýba i. Národná banka, ktorá bankovky vydala, vzala "zodpovednosť" na seba.

Bankovky uviedli do obehu pred šiestimi mesiacmi. Sú jedny z najmodernejších na svete. Technológiu, ktorú Austrálčania použili, dokonca vyvážajú do celého sveta. Technika ale v tomto prípade nezlyhala, skôr jednotlivec, ktorý text nahadzoval do systému. 

Chybu si Austrálčania všimli až teraz. Ako prvý na ňu upozornil poslucháč jedného rádia. Na sociálnych sieťach sa táto fotka šírila bleskovou rýchlosťou. Samozrejme s vtipnými komentármi.

Päťdesiatdolárovka je v Austrálii najpoužívanejšou bankovkou. A tých s preklepom je momentálne v obehu 46-miliónov kusov. Národná banka ich stiahnuť neplánuje, to by bolo poriadne drahé. Sľúbila len, že keď 50-tky bude vydávať znova, chybu opraví. Už teraz sa ale dá predpokladať, že o pár rokov budú tie s chybou zberateľským kúskom.

 

Komentáre ( 0)