09. 05. 2019 21:09 | BERLÍN/TASR

Merkelová sa nepridala k iniciatíve o zmenách klímy

Iniciatívu zatiaľ podporili okrem Francúzska aj Belgicko, Dánsko, Holandsko, Luxembursko, Portugalsko, Španielsko a Švédsko.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok rozhodla, že sa nepridá k iniciatíve francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a ďalších krajín, ktorej cieľom je prijatie ambicióznejších cieľov v oblasti klimatických zmien. Informovala o tom agentúra DPA.

Merkelová na neformálnom summite Európskej únie v rumunskom meste Sibiu uviedla, že Nemecko sa nemôže pripojiť k iniciatíve, pretože jeho ciele v oblasti klímy v období do roku 2050 sa líšia od cieľov ostatných krajín. Kancelárka však podľa DPA súhlasila s niektorými bodmi iniciatívy a navrhla opatrenia, ktoré umožnia stanoviť jednotné ceny za emisie skleníkových plynov.

Nemecko sa snaží do roku 2050 znížiť emisie skleníkových plynov o 80-95 percent v porovnaní s hodnotami v roku 1995. Iniciatíva vedená Francúzskom žiada ich úplné zníženie.

Iniciatívu zatiaľ podporili okrem Francúzska aj Belgicko, Dánsko, Holandsko, Luxembursko, Portugalsko, Španielsko a Švédsko.

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker takisto vyjadril súhlas s iniciatívou. Členské krajiny EÚ by sa podľa jeho slov mali sústrediť na plnenie krátkodobých klimatických cieľov pred tým, ako si vytýčia náročnejšie dlhodobé ciele.

Komentáre ( 0)