11. 05. 2019 18:07 | PARÍŽ/TASR

Pre rýchlu obnovu Notre Dame čokoľvek. Francúzski poslanci schválili kontroverzný zákon

Emmanuel Macron niekoľko dní po požiari uviedol, že katedrálu treba obnoviť do piatich rokov.

Požiar v Notre-Dame.
Požiar v Notre-Dame. Foto: TASR/Gigarama.ru via AP

Dolná komora francúzskeho parlamentu schválila v noci z piatka na sobotu sporný zákon o obnove parížskej katedrály Notre-Dame poškodenej nedávnym požiarom. Po trinásťhodinovej rozprave návrh prešiel hlasovaním v pomere 32 ku piatim hlasom pri desiatich zdržaniach, informovala tlačová agentúra AFP.

 

Zákon, ktorý má umožniť urýchlenú obnovu tejto historickej pamiatky, sa po schválení Národným zhromaždením dostane na pôdu Senátu - hornej komory parlamentu. Senátori majú o ňom debatovať 27. mája.

Obnova 850-ročnej gotickej katedrály, ktorej drevená strecha bola z veľkej časti pri požiari 15. apríla zničená, bude mimoriadnou výzvou pre vládu. Tá predložila osobitný zákon, podľa ktorého sa má riadiť celý projekt.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron niekoľko dní po požiari uviedol, že katedrálu treba obnoviť do piatich rokov - dovtedy, kým bude Paríž v roku 2024 hostiteľom letných olympijských hier. Avšak návrh zákona, ktorý má za cieľ urýchliť renováciu, vyvolal spory, pretože vláda podľa neho nemusí rešpektovať regulácie týkajúce sa plánovania, ochrany životného prostredia a dedičstva a štátnych výberových konaní. Návrh tiež nespomína architektonické aspekty projektu.

Minister kultúry Franck Riester na začiatku parlamentnej rozpravy uviedol, že aj keď je päť rokov na renováciu Notre-Dame "ambiciózny časový plán", projekt sa nebude uskutočňovať "v chvate".

Komentáre ( 0)