13. 05. 2019 15:24 | USA/ nt

Odhalili detaily nahrávok z uneseného letu 93. Posledné slová, ktoré trhajú srdce

Vo štvrtom lietadle unesenom teroristami v roku 2001 zomrela celá posádka.

Pozostalí po obetiach leteckej havárie letu 93.
Pozostalí po obetiach leteckej havárie letu 93. Foto: Profimedia.sk

V sobotu uzrela svetlo sveta kniha uznávaného amerického novinára a spisovateľa Mitchella Zuckoffa - Fall and Rise: The Story of 9/11, ktorá zachytáva svedectvá po jednom z najväčších teroristických útokov, kedy 11. septembra 2001 narazili do oboch veží Svetového obchodného centra dve unesené lietadlá.

V knihe je zachytený aj prepis z nahrávky, ktorý zachytáva, čo sa dialo na palube jedného zo štyroch lietadiel unesených teroristami. Nahrávky sú dôkazom diabolského plánu, odhodlania, lásky aj hrdinstva. Prečítajte si, čo sa udialo v osudný deň. Prepis urobil Daily Mail.

Tridsaťsedem cestujúcich United Flight 93 sa na sedadlách pripútalo a čakalo na odlet. Dostávajú ale informáciu, že majú meškanie. Kým lietadlo čaká v rade na odletovú dráhu na medzinárodnom letisku v Newarku, cestujúcim prvej triedy ponúkajú letušky pomarančový džús. Cestujúci v ekonomickej triede sú zatiaľ o smäde.

V prvej triede sedia aj traja muži zo Saudskej Arábie a jeden z Libanonu. Jeden z nich so sebou priniesol na palubu inštrukcie pre budúcich mučeníkov. V rukopise s názvom Posledná noc sa písalo: „Modlite sa, aby ste vy a vaši bratia porazili, vyhrali a zasiahli cieľ bez strachu." V ďalšej časti bolo uvedené: „Vedzte, že v raji vás čakajú tie najsladšie vedci. Krásne oblečené nymfy už na vás volajú."

Misia sa už rozbiehala. Vodca samovražedných atentátnikov Mohamed Atta, ktorého osobne vybral Usáma Bin Ládin, zabezpečil miesta pre seba a 18 ďalších mužov v štyroch amerických lietadlách. Tie mali vzlietnuť na rôznych miestach krátko po sebe. Nebola to náhoda, ale diabolský výpočet teroristov. Piloti jednotlivých lietadiel by tak nemali čas varovať ostatných pred únosom lietadla a zasiahnuť by tak nemohli ani ozbrojené sily.

Únoscovia letu 93.
Únoscovia letu 93. Foto: Profimedia.sk
 

Let 93 však vzlietol o 42 minút neskôr. V tom čase delili prvé unesené lietadlo od nárazu do severnej veže Svetového obchodného centra len štyri minúty. Druhá lietadlo by do južnej veže narazilo o 17 minút neskôr a o 34 minút by tretie lietadlo vybuchlo pri dopade na Pentagon vo Washingtone DC. Let 93 sa vzniesol do vzduchu o 8:42.

O 9:15 už podávali letušky cestujúcim raňajky. Na palube vykonávali rutinné záležitosti. Všetko sa zdalo normálne. Najväčšou starosťou pilotov bolo, že protivietor by ich mohol spomaliť a do San Francisca nedoletia načas.

Netušili, že do Dvojičiek narazili dve lietadlá. Nikto im nepovedal o hovoroch z unesených lietadiel, ktoré odhalili, že ako sa únoscovia dostali do kokpitu, zranili alebo zabili pilotov. Nikto im nedal vedieť, že tretie lietadlo pred 20 minútami zmizlo z radarov.

Znepokojený 62-ročný Ed Ballinger, zamestnanec v centrále United Airlines v Chicagu, však bez toho, aby sa s niekým poradil, odoslal digitálne správy všetkým United pilotom a varoval ich, aby si dávali pozor pred násilným vniknutím do pilotnej kabíny.

Piloti letu 93 obdržali správu o 9:23 a vyžiadali si bližšie informácie. Ed, ktorý kontaktoval aj iné linky, váhal, či formulovať správu konkrétnejšie.

O 9:28 vnikli do kokpitu teroristi. Lietadlo kleslo o 208 metrov. O jedenásť sekúnd neskôr jeden z pilotov zakričal do vysielačky trikrát Mayday. Potom sa ozval chrapľavý výkrik: „Hej, vypadni odtiaľto!" Ozvali sa zvuky boja, ktorý počuli kontrolóri Federálnej leteckej správy a rovnako aj piloti lietadiel na tej istej rádiovej frekvencii.

Tridsaťpäť sekúnd po tiesňovom volaní jeden z pilotov opäť kričal: „Hej, vypadni odtiaľto, vypadni odtiaľto!" Ďalší samovražedný únos bol v plnom prúde a kontrolóri sa obávali, že terčom teroristov môže byť jadrová elektráreň vzdialená 40 míľ od súčasnej polohy lietadla

Štyria teroristi na palube letu 93 mali takmer rovnaký scenár ako únoscovia prvých troch lietadiel. Niektorí zaútočili na pilotov, iní bodli jedného z cestujúcich alebo letušiek a presunuli zvyšok do zadnej časti lietadla.

Trosky lietadla - let 93
Trosky lietadla - let 93 Foto: Profimedia.sk
 

O 9:31 začul kontrolór John Weth nový mužský hlas s akcentom z Blízkeho východu. Muž silno dýchal, zrejme preto, lebo musel dostať aspoň jedného pilota z kokpitu. Hlas patril 33-ročnému Ziadovi Jarrahovi, jedinému mužovi z únoscov letu 93 s pilotným výcvikom. Absolvoval 100 leteckých hodín v americkej leteckej škole. „Dámy a páni, tu kapitán. Posaďte sa. Máme na palube bombu, tak si sadnite," prihovoril sa cestujúcim.

Počas ďalších 31 minút počuť na nahrávke z kokpitu Boeingu 757 rôzne rozhovory. Dva hlasy patria Jarrahovi a jeho komplicovi, ďalšie dva hovorili anglicky. Nie vždy sa dalo jasne rozoznať, kto hovorí. O jednej veci sa ale nedá pochybovať. Únoscovia fyzicky ubližovali aspoň jednému zo zajatcov. „Už nie," prosí niekto na nahrávke. Potom sa ozvalo slovo nie ešte deväťkrát.

Únosca opakovane kričal: „Ľahni si, ľahni si." Na to sa ozval ženský hlas, pravdepodobnej jednej z letušiek z prvej triedy, ktorá prosí:" Prosím, prosím, neubližujte mi."

Asi štyri minúty po napadnutí začala prosiť opäť: „Nechcem zomrieť." Keď bojovala o život, plakala.

O 9:37 povedal muž v arabčine, že už nebudú žiadne problémy s rukojemníkmi. „Všetko je v poriadku. Skončil som," dodal. Ženin hlas sa už nikdy neozval.

Jarrah medzitým prudko otočil lietadlo smerom na Washington DC. Napriek tomu stále nikto z veliteľstva FAA neinformoval armádu, že bolo unesené aj štvrté lietadlo.

O 9:42 sa zo záznamu zvuku ozval ďalší hlas, možno jeden z pilotov. Bolo to tiché stonanie: „Ó, človeče!"

Ako pominul chaos, cestujúci a posádka začali telefonovať, väčšinou z Airfones vstavaných v operadlách. Táto technológia umožňovala uskutočniť len osem hovorov naraz a slabý príjem spôsobil, že sa podarilo dokopy uskutočniť len 20 hovorov.

Letuška Sandy Bradshaw použila trojciferné číslo rýchlej voľby do centra údržby United Airlines v San Franciscu. Manažérovi údržby potvrdila, že únoscovia sa dostali do kokpitu, že mali nôž a zabili letušku.

Na palube bol aj 31-ročný bývalý hviezdny rugbyový hráč Mark Bingham. Zavolal svojej mame Alice Hoaglandovej. „Mami, tu je Mark.... Chcem, aby si vedela, že ťa ľúbim. Ľúbim vás všetkých," povedal. Dodal, že lietadlo uniesli traja muži. Hovor sa následne prerušil.

Markova mama zavolala FBI, potom skúšala synovi volať na mobil. Nedvíhal, tak mu nechala hlasovú správu, v ktorej mu povedala, aby bojovali, urobili všetko, čo je v ich silách, aby únoscov premohli. Jej syn si už hlasovú správu nikdy nevypočuje.

Jeremy Glick, 30-ročný bývalý národný šampión v džude, zavolal svojej žene Lyz. „Počuj, v tomto lietadle sú zlí muži," povedal jej a s plačom si niekoľkokrát vyznali lásku. Jeremy ešte manželke povedal, že niektorí chlapi sa zhromaždili a chceli zaútočiť na únoscov. Lyz sa opýtala, či majú teroristi zbrane. „Nie," odpovedal a žartovne dodal, že s ďalšími štyrmi mužmi sa chceli chopiť nožov na maslo. Potom zvážnel a prezradil, že s chlapmi hlasovali a dospeli k rozhodnutiu. „Myslím, že to musíte urobiť. Si silný a odvážny. Ľúbim ťa!" povedala mu manželka.

Svojej žene sa pokúšal dovolať aj predajca počítačového softvéru Todd Beamer, ale nedarilo sa mu to. Frustrovaný stlačil na Airfone číslo 0 a spojil sa s operátorom. Rozrušený operátor zavolal svoju nadriadenú Lisu Jefferson. Zhodou okolností sa volala rovnako ako Toddova žena. Predajca Lise oznámil, že na podlahe v prvej triede ležia dva ľudia, zranení alebo mŕtvi. Letuška mu kázala povedať, že ide o pilotov.

Keď telefonoval, lietadlo prudko kleslo, potom sa znovu vyrovnalo. Todd sa opýtal Lisy, či sa s ním pomodlil. Lisa sa mu ponúkla, že ho spojí s manželkou. Todd nakoniec odmietol so slovami: „Nechcem ju zbytočne rozrušovať. Čakáme tretie dieťa a nechcem ju rozrušiť zlou správou."

Rozhovor medzi letuškou Sandy Bradshaw a jej manželom, ktorý tiež pracoval ako pilot pre US Airways, bol praktický. Opísala mu pohľad na slnko, z čoho usúdil, že letia na východ. Neskôr si vyznali city a Sandy mu povedala: „Vychovávaj naše deti dobre."

Miesto, kde havarovalo lietadlo - let 93
Miesto, kde havarovalo lietadlo - let 93 Foto: Profimedia.sk
 

O 9:45 sa ozval Jarrahov hlas. V arabčine požiadal jedného z komplicov, aby priviedol pilota do kokpitu. To naznačovalo, že jeden pilot môže byť stále nažive a neskúsený Jarrah chcel pomoc. Zjavne znepokojený rýchlou stratou nadmorskej výšky Jarrah strhol lietadlo hore a potom zase dole. V pozadí je počuť tlmené výkriky.

O 9:53 teroristi vycítili, že sa niečo chystá. Niekoľkí rukojemníci zaútočili na teroristov a snažili sa preniknúť do kokpitu. Cestujúci zrejme používali vozík s občerstvením ako baranidlo. Na nahrávke je počuť zvuk nárazu kovu o kov, rozbíjanie skla, výkriky o zranení.

Jarrah sa pýtal jedného komplicov, či to už má ukončiť. „Ešte nie," zaznela odpoveď. Po veľkom náraze sa ozvalo Jarrahov krik: „Alah je najväčší. Alah je najväčší."

O 10:01, ešte 125 míľ od Washingtonu, si únoscovia uvedomili, že si neudržia kokpit tak dlho na to, aby dokončili svoju vražednú misiu. Jarrah a Mohamed Atta sa zhodli na tom, že každému únoscovi, ktorému sa nepodarí dosiahnuť svoj cieľ, by mal s lietadlom naraziť do zeme.

Vtedy sa odohral posledný zápas medzi cestujúcimi a únoscami. Rukojemníci sa snažili dostať k Jarrahovi a zabrániť mu, aby s lietadlo havaroval.

Niekto strhol riadenie prudko doprava, potom sa lietadlo prevrátilo na chrbát. Posledné, čo je počuť z nahrávky, sú výkriky, hlasné zvuky a modlitby k Bohu. Let 93 narazil do poľa neďaleko uhoľnej bane v blízkosti India Lake a Shanksville v Pensylvánii v rýchlosti 885 kilometrov za hodinu.

Pozostalí po obetiach, ktoré zahynuli pre havárii Letu 93.
Pozostalí po obetiach, ktoré zahynuli pre havárii Letu 93. Foto: Profimedia.sk
 

Náraz po sebe zanechal kráter široký 10 metrov a 4 metre široky. Pri nehode zomrelo všetkých 33 cestujúcich, sedem členov posádky a štyria únoscovia.

O 10:05 zachytilo nákladné lietadlo čierny dym z miesta, kde Let 93 zmizol z radaru a varovalo vojenský sektor severovýchodnej obrany.

O 10:17 miestne veliteľstvo potvrdzuje vojenskému veliteľstvu, že Let 93 sa skutočne zrútil.

Hrdinovia letu 93 sa nedokázali zachrániť a vedeli, že sa k svojim blízkym už nevrátia. Ale našli v sebe obrovskú odvahu a postavili sa teroristom, ktorí chceli zničiť Biely dom. Zachránili tak množstvo ďalších životov.Komentáre ( 0)