15. 05. 2019 06:17 | LONDÝN/TASR

Britská vláda predloží návrh zákona o dohode o brexite v prvom júnovom týždni

Diskusie na oficiálnej úrovni by sa mali znova konať v stredu.

Britská premiérka Theresa Mayová počas tlačovej konferencie 2. apríla 2019 v Londýne.
Britská premiérka Theresa Mayová počas tlačovej konferencie 2. apríla 2019 v Londýne. Foto: TASR/Jack Taylor/Pool Photo via AP

Návrh zákona o dohode o vystúpení Británie z EÚ chce vláda britskej premiérky Theresy Mayovej predstaviť parlamentu v prvom júnovom týždni. Podľa agentúry DPA to v utorok večer potvrdil hovorca britskej vlády.

Spresnil, že v utorok večer sa premiérka Mayová stretla s vodcom opozície v poslaneckej snemovni, aby "jasne vyjadrila naše odhodlanie doviesť rokovania k záveru a aplikovať výsledok referenda o odchode (Británie) z EÚ."

"Budeme preto predkladať návrh zákona o dohode o vystúpení Británie z EÚ (Withdrawal Agreement Bill)" v týždni začínajúcom sa 3. júnom. Je nevyhnutné, aby sme tak urobili, ak Spojené kráľovstvo má opustiť EÚ pred letnou parlamentnou prestávkou," dodal hovorca.
Rokovania, ktoré sa uskutočnili v utorok večer medzi premiérkou Mayovou a vodcom opozičných labouristov Jeremym Corbynom, označil vládny hovorca za "prospešné a konštruktívne".

Diskusie na oficiálnej úrovni by sa mali znova konať v stredu, dodala DPA. Agentúra AP informovala, že labouristi na rozdiel od vládneho hovorcu nie sú takí optimistickí, pokiaľ ide o šance na prielom. Strana vo svojom vyhlásení z utorka večer uviedla, že Corbyn vyjadril obavy "o schopnosť premiérky splniť akúkoľvek kompromisnú dohodu".

Labouristi deklarovali, že Corbyn "má pochybnosti o dôveryhodnosti vládnych záväzkov". Strana sa obáva, že sľuby, ktoré dá Mayová, môže jej nástupca v premiérskej funkcii zrušiť.
Premiérka je momentálne pod veľkým tlakom konzervatívnych zákonodarcov, ktorí žiadajú jej demisiu, pretože nedokázala vyviesť Britániu z EÚ podľa plánu.

Komentáre ( 0)