16. 05. 2019 21:16 | LONDÝN/TASR

Mayová odolala ďalšiemu tlaku od spolustraníkov, aby podala demisiu

Ak sa jej nepodarí v júni presadiť v parlamente dohodu o brexite, podľa BBC sama odstúpi.

Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová odolala vo štvrtok (16. 5.) nátlaku zo strany zákonodarcov Konzervatívnej strany žiadajúcich jej demisiu v priebehu nasledujúcich týždňov. Prisľúbila však, že v júni sa s nimi dohodne na časovom pláne voľby nového šéfa strany.

Podľa agentúry AP sa tým zvýšila šanca, že Británia bude mať nového premiéra pred odchodom z Európskej únie, ktorý je momentálne naplánovaný na 31. októbra.

K dohode došlo na stretnutí premiérky s lídrami vplyvného Výboru 1922, združujúceho poslancov Konzervatívnej strany. Tí od nej žiadali, aby oznámila konkrétny dátum svojho odstúpenia, pretože nedokázala vyviesť Britániu z EÚ podľa plánu.

Predseda Výboru 1922 Graham Brady po stretnutí uviedol, že Mayová chce odložiť oznámenie dátumu až do hlasovania parlamentu o návrhu zákona o dohode o vystúpení Británie z EÚ, ktoré sa uskutoční v prvom júnovom týždni. "Potom... sa stretneme, aby sme sa dohodli na časovom pláne voľby nového lídra Konzervatívnej strany," povedal Brady.

Boris Johnson
Boris Johnson Foto: TASR
 

Ak sa Mayovej nepodarí budúci mesiac ani na štvrtý pokus presadiť v parlamente dohodu o brexite, podľa zdrojov spravodajskej stanice BBC zo svojej funkcie odstúpi.

Medzitým bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson vo štvrtok oznámil, že sa bude uchádzať o kreslo predsedu Konzervatívnej strany.

Mayová si vlani v decembri po hlasovaní o vyjadrení nedôvery iniciovanom poslancami udržala pozíciu líderky Konzervatívnej strany a získala tak ročnú imunitu voči ďalšiemu pokusu o svoje odvolanie z tohto postu.

Komentáre ( 0)