20. 05. 2019 12:12 , článok bol aktualizovaný 20. 05. 2019 14:31 | VIEDEŇ/TASR

Ministri za FPÖ sú pripravení odísť z vlády, EK dôveruje Rakúsku

Komisia verí, že napraví korupčný škandál spôsobený zverejneným videom

Predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer.
Predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer. Foto: TASR/AP

Ministri z krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) v pondelok na tlačovej konferencii strany oznámili, že sú pripravení odstúpiť zo svojich postov. Stalo sa tak po tom, ako korupčný škandál v FPÖ spôsobil rozpad vlády. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na novozvoleného predsedu strany Norberta Hofera.

"Rezignujeme zo svojej funkcie v prípade, že minister vnútra Herbert Kickl bude prinútený odísť," vyhlásil Hofer.

Úradujúci minister dopravy Norbert Hofer bol v nedeľu na schôdzi predsedníctva Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) jednomyseľne nominovaný za jej nového predsedu, keď po zverejnení korupčného videa podal demisiu rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache, ktorý bol aj predsedom FPÖ.

V prípade, že by bola zostavená úradnícka vláda pozostávajúca z odborníkov, mali by sa vymeniť členovia všetkých ministerstiev, a to aj tých, ktoré vedú členovia FPÖ. Uviedol to pre APA hovorca šéfky opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska(SPÖ) Pamely Rendiovej-Wagnerovej. Tá sa má popoludní stretnúť v Hofburgu s prezidentom Rakúska Alexandrom Van der Bellenom. Ten predtým privíta aj Norberta Hofera. Ďalšie opozičné strany sa majú na rokovaniach s prezidentom zúčastniť v utorok.

Hofer podľa denníka Der Kurier sa vyjadroval miernejšie; oznámil napríklad, že nechá preskúmať financovanie svojej strany. "Verím, že táto vláda bola v Rakúsku veľmi obľúbená," povedal Hofer a dodal, že je mu nesmierne ľúto, že tento skvelý projekt sa končí, pretože ešte bolo naplánovaných veľa pozitívnych zmien.

Kickl, naopak, reagoval ostrými slovnými útokmi na adresu konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) kancelára Sebastiana Kurza, píše Der Kurier. "ÖVP bude musieť podľa neho vo volebnom boji vysvetliť, prečo "tento skvelý projekt" ukončilo.

Európska komisia vyjadrila v pondelok "plnú dôveru" Rakúšanom a ich demokratickým inštitúciám v tom, že sa vyrovnajú s korupčným škandálom, po ktorom odstúpil vicekancelár a predseda pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Uviedol to v pondelok hovorca EK Margaritis Schinas, ktorého citovala agentúra DPA.

"S nedôverou sme sledovali, ako líder politickej strany rokuje o tom, ako si získať prístup k médiám a inštitúciám výmenou za finančnú podporu od zahraničných podporovateľov, ktorí jednoznačne nemajú na srdci najlepšie záujmy Európanov," vyhlásil Schinas.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz.
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP
 

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vystúpil v pondelok na tlačovej konferencii, avšak nepriniesol žiadne informácie o ďalšom vývoji aktuálnej politickej situácie v Rakúsku, píše denník Der Kurier.

"Video a to, ako s ním Strana slobodných (FPÖ) naložila, ukončilo vládu. Uškodilo to obrazu krajiny na celom svete. Čo sa týka obsahovej stránky, odviedla vláda dobrú prácu - na tom sme sa na predstavenstve zhodli," vyhlásil Kurz.

Kurz vyjadril požiadavku objasniť udalosti, ktoré sú podľa neho pravdepodobne trestné - v každom prípade morálne odsúdeniahodné. "Urobím všetko pre to, aby v nasledujúcich mesiacoch zavládla stabilita. Vyzývam opozičné strany, aby s tým tiež pomohli," povedal.

Pripomenul aj nedeľňajšie voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré považuje za "rozhodujúce", a varoval pred tým, že v EP získajú prevahu ľavicové strany.

Rakúska ľavicová strana TERAZ (Kandidátka Petra Pilza) oznámila, že na najbližšom zasadnutí parlamentu bude požadovať hlasovanie o vyslovení nedôvery kancelárovi Kurzovi. Ten totiž podľa nej nesie vinu za súčasnú vládnu krízu, pretože v roku 2017 vytvoril koalíciu s krajnou pravicou.

Pozrite si archívnu reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.